Ek hesap nedir
ek hesap nedir

Banka şubelerinde bulunan vadesiz mevduat hesabınıza, vereceğiniz yetki ve bankaların onayı ile hesaptaki paranız bittiği zaman kullanılmak üzere tanımlanan bir nevi kredi türü olan ek hesap ile küçük miktarlarda, küçük faizler karşılığı kredi kullanımıdır.

Ek Hesap Avantajları Neler?

Ek hesap belli limitler dahilinde kullanabileceğiniz bir kredi türüdür.  Limitiniz dahilinde harcama yapabileceğiniz bu hesap ile avantajlarını kullanmak zaman zaman sizleri mağduriyetlerden kurtarabilir. Kişiler bankalarda açtıkları hesapların hemen hemen genelinde maaş alımı yapmaktadır ve bu hesaplarına ek hesap tanımını yaptırmaktadırlar. Bankalar kurumlar ile  yaptıkları maaş anlaşmaları ile kişilere bu imkanı istemeden de tanımlayabilirler. Kişi bütün banka işlemlerini bu hesap üzerinden gerçekleştireceğinden, mevcut kullanımında olduğu ihtiyaçlarına ait, telefon, su ve elektrik gibi dönemsel fatura ödemelerini bu hesaplar üzerinden otomatik olarak verirler. Kimi zamanlar  takip edilmesi güç olan fatura ödemelerinin yapılması bu hesaplar nezdinde sağlanırken, harcamalar ve çekimler sonucu  doğal olarak hesabınızda para kalmamasından dolayı ödemelerinizi ek hesap üzerinden yaparlar. Sizlerde faturaların ödememesinden kaynaklanan kesintiler ile mağdur olmaktan kurtulursunuz.

Aynı zamanda çok acil ihtiyacınız olan küçük meblağlardaki paranızı bu hesaplardan karşılayarak gereksinimlerinizi karşılamanızda mümkün olur.

Ek Hesap Ödenmezse Ne Olur?

Her kredinin geri ödemesinde olduğu gibi, ek hesap geri ödemesi gerçekleşmediğinde kredi notunuz aşağıya eğilim gösterecektir.  Ek hesap borçlarınız yüzünden kredi notunuzun etkilenmemesi mümkün olmayacağından gelecek dönem kredi ihtiyaçlarınız ve ek hesabınızın kapanmaması için gerekli hassasiyeti göstermelisiniz.

Ek hesapların ödenmediği  90 gün üç ay sonunda bankalar yasal takip haklarını kullanmaya başlayacaklardır.  Eğer maaşınızı bu hesap üzerinden alıyorsanız ödeme yapma gibi bir probleminiz kalmaz, maaşınızın yatması ile borcunuz ödenmiş olur.  Genel  olarak bankalar maaş müşterilerine bu imkanı sağlarlar ancak diğer başvurular için çok daha küçük limitlerde ek hesap olanağı sağlanır.

Ek Hesap Faiz Oranları

Ek Hesabınıza uygulanacak faiz oranı 1,84’dür. Yani kullanacağınız 1000 lira karşılığı 30 gün sonunda ödeyeceğiniz faiz miktarı 18,40 TL, bunun vergisi ise 3,68 TL’dir. Toplamda fazladan cebinizden 22.08 TL çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir