E devletteki faydali hizmetler
e devletteki faydali hizmetler

Son dönemde tüm haberlere konu olan soyağacı sorgulaması sonrası aşırı talep nedeniyle hizmet veremez hale gelen e-devlet Türkiye’de şu an vatandaşın en çok işine yarayan dijital başvuru merkezi haline geldi. Cazibe oluşunun en büyük nedeni ise vatandaşların ihtiyacı olan hemen hemen bütün bilgi ve belgelere buradan ulaşarak, zahmetsiz ve ücretsiz hizmet almak diyebiliriz.

Devletin yaklaşık 423 kamu kurumlarını bir araya getiren ve üç binden fazla hizmetin dijital ortamda çevrimiçi olarak sunması kullanıcı sayısını her geçen gün biraz daha artırıyor. Talebin artması ile e-devlet sistem gereksinimleri de hizmetin duraksamaması adına artırılıyor.

Cep telefonlarındaki akıllı uygulamalara da İOS ve Android ile giren e-devletteki tüketicilerin kullandığı en faydalı uygulamaları sizler için derlemeye çalıştık.

Soyağacı Sorgulaması Sistemi Kilitledi

Soyağacı hizmetinin başlamasının ardından yetkililerde böyle bir talebin oluşacağını beklememiş olacaklar ki, vatandaşlar kendi soyağacını sorgulamak için girmeye çalıştıkları e-devlet sayfasına erişimi mümkün olmadı. Bir süre sonra geliştirilmesiyle herkese hizmet vermeye başlayan soyağacı sorgulama en çok giriş yapılan uygulamalardan birisi.

Veraset İlamı Sorgulama

Adalet Bakanlığına bağlı olarak illerdeki veraset ilamı belgesi talebinin yoğunluğu sonrası yeni bir hizmet olarak miras sorgulama sayfası açıldı. E-devletten giriş sonrası Veraset Sorgulama sayfasına giriş yapılarak muhtemel miras bırakacak kişinin TC kimlik numarasını girmeniz ile sorgulama imkanı getirildi ve buradan miras belgesi alınma imkanı getirildi.

Şehit Yakını Sorgulama

Son dönemde gerçekleştirilen Afrin harekatı ile birlikte vatanseverlik duygularımızın arttığı bu dönemde Milli Savunma Bakanlığına bağlı bir hizmet olan Şehit sorgulama sayfası hizmete girdi. 1853 ile 1928 yılları arasında şehit olan yakınlarımızı buradan sorgulayabiliyoruz. Burada şehidin adı ve doğum yeri ile sorgulama yapmanız mümkün.

Sefer Görev Emri

Yine Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren sayfada Zeytin Dalı harekatı sonrası çıkan sefer görev emri söylentileri sonrası erkek vatandaşlar sefer görev emri sorgulamasını online olarak yaptı.

Adrese Kayıt Belgesi

Hemen hemen her mecrada istenilen ikametgah belgeleri Muhtarlıklardan ve Nüfus Müdürlüklerinden temin edilebiliyordu. E-devlet sistemine getirilen özellikle artık vatandaşlar ikametgah belgelerini çevrimiçi olarak alabiliyor.

 Yanlış Park Sonucu Çekilen Taşıtlar

Aracını kurallara aykırı bir şekilde olmadık yerlere park eden kişiler araçlarının trafik polisleri tarafından çekilmesi sonucu bir bakıma cezasını çekiyorlar. Özellikle kalabalık şehirlerde sorun haline gelen aracın hangi otoparka çekildiği hususu Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı sayfada bulunabiliyor.

Adınıza Açılan Davalar

Bir diğer kolaylık da Adalet Bakanlığı UYAP sistemine bağlı olarak adınıza açılmış, tamamlanmış ve karar verilmiş davalara ait listeyi ve davalara ait işleyiş ile belgelere anında ulaşım imkanı tanınmış olması.

Sabıka Kaydı Alımı

Adalet Bakanlığına bağlı olarak Adliye binalarından ücret karşılığı alınan Sabıka Kaydı artık hem önceki verilen yerlerinden hem Kaymakamlıklar bünyesinde görev yapan Hukuk İşleri Şefliklerinden ücretsiz olarak alınabiliyor. Özellikle iş başvurusu için istenilen Sabıka Kaydı e-devlette verilen büyük kolaylıklardan.

Öğrenci Velilerinin Sayfası

E-Devlet üzerinden en çok bakılan konulardan birisi de velisi olduğunuz öğrenci hakkında bilgilere ulaşmak. Okulu, notları ve devamsızlıkları gibi bilgilere anında ulaşım kolaylığı sağlanmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir