Miras sorgulama
miras sorgulama

Vatandaşların devlete ulaşımının en kısa ve kolay yolu haline gelen e-devlet zamanla kişilerin ihtiyaçlarına daha çok cevap vermek için sürekli yenilenme içerisinde. Gerçek kişilerin ilgisini çekerek son dönemde soy ağacı gibi önemli bir hizmetin yürürlüğe girmesinin ardından yeni bir sorgulama ekranı daha açıldı. Bundan böyle E-devlet üzerinden miras sorgulama yaparak bizlere kalan mirasın olup olmadığına bakabileceğiz.

Veraset İlamını İnternetten Sorgulayacağız

Devlete ait bütün kurumları bir araya getirerek tek şifre ile her türlü imkana kavuşturan sistem,  Adalet Bakanlığı ile yeni  vareset ilamı sorgulama yani miras sorgulama hizmetini olanak kılıyor. Hayat bu insanların başına türlü şekilde yaşam koşulları ile engel koyabiliyor. Fakat esrarengiz bir şekilde kendinize kalmış olabilecek muhtemel mirasın varlığını öğrenebilmemiz için en önemli adım ve hızlı bir işlem olarak hayatımız arasındaki yerini alıyor. Kim bilir belki de zengin olmuşsunuzdur haberiniz yoktur…

E-Devlet Üzerinden Mirasçılık Belgesi

turkiye.gov.tr adresinden yapacağımız giriş sonrasında e-devlet üzerinden miras sorgulama hizmetini alarak istenildiği takdirde bizlere kalan miraslar için Mirasçılık Belgesi alabileceğiz. Adalet Bakanlığına bağlı UYAP sistemine dahil olacak miras sorgulama sisteminin dijital yollardan alınabilecek olması vatandaşların kolaylığını sağlarken aynı zamanda bu belgeyi tanzim etmekle hükümlü olan kurum ve kirişilerin işleyişini rahatlatacak.

Veraset ve İntikal Vergisi Ödenecek

Geçtiğimiz günlerden itibaren verilmeye başlanılan veraset sorgulama sistemi 1990 yılı ve sonrasındaki kişiler için yapılabiliyor. Zorunlu hale getirilen UYAP Mirasçılık sorgulaması sonrasında kişiye miras kaldıysa bunun için veraset ve intikal vergisi ödenmesi gerekiyor. Ödeyeceğiniz vergi tutarları da 240 bin liraya olan mal varlığı için % 1  üzerinden tahsil ediliyor. Kalan mirasın miktarına göre göre vergi dilimi % 10 oranlarına kadar çıkıyor. Yani ne kadar çok miras kalmışsa o kadar çok vergi ödemek zorundasınız.

Herkes E-Devlet Şifresini Almalı

PTT şubelerinden temin edilebilen e-devlet şifresini henüz almayan milyonlarca gerçek kişinin bulunduğu bir gerçek. Zamanda devlet kanalıyla yapılacak işlemlerin dijital kanallar üzerinden gerçekleştirilecek olması nedeniyle artık herkesin e-devlet şifresini temin etmesi gerekiyor. Şifrenizi unutma ihtimalinize göre ve uzun süre kullanmadığınızda şifrenizin iptal olması olasılığı nedeniyle yeni şifre talepleri için sistemdeki telefon numaranızın güncel olması SMS ile şifre almanız adına önemli bir husus. Yine aynı şekilde unutmanız halinde yine PTT şubesinden yeni şire alabilirsiniz.

Hukuki yönden hem Adalet Bakanlığına bağlı kurumların hem de vatandaşlar ile sürekli bu işlerle uğraşan adli mesleklerin elini hızlandıracak ve kolaylaştıracak bu sistem sonrasında zamanla yeni dijital yolla alınabilecek belgelerin alt yapısının oluşturulacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir