Dogum sigortasi
dogum sigortasi

Her ne kadar Sosyal Güvenlik Kuruluşuna bağlı olarak sağlık güvencesi olsa bile, anneler ve anne adayları muhtemel oluşabilecek sağlık problemlerine karşı doğum sigortası yaptırmaları, özel sağlık sigortası bulunanlar ise bu sigortalarına ek teminat ile doğum sigortasını da eklemeleri elzem bir konudur.

Hamile olan kadınlar ve hamile kalmayı planlayanların kendileri ve ailelerine yeni katılacak olan bebeklerinin sağlığını düşünerek özel sağlık sigortası yaptırırlarken, gebelik sigortası teminatı da bu poliçeye eklenmelidir.

Sigorta şirketlerinin kendi mevzuatı, vizyonları ve çalışma stillerine göre ufak farklılıklar gözetiyor olsa da, sigorta kapsamında aranılan şartlar genel olarak aynıdır. Anne adaylarının gebelik süresinde gerekli görülen kontrollerinin yapılması, doğumun normal ile sezeryan ile yapılması sonucu oluşabilecek hastane masraflarını kapsayan sigorta aynı zamanda doğum sonrası anne ve bebekte oluşabilecek sağlık sorunlarını teminat altına almaktadır.

Doğum Sigortası Nasıl Yapılmalı?

Genel olarak Türkiye’de yapılan sigortalar üstün körü olarak sigorta acentesinde yapılır ve imzalanan sözleşme ile teminatlar hakkında ayrıntı bilgi edinilmekten kaçınılmaktadır. Oysa sağlığınız için yaptırdığınız bu sigortanın şartlarını, teminat altına alınan haklarınızı, doğum sigortasının başlama zamanı ve ne zaman yapılması hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunması gerekir.

Doğum Sigortasını Ne Zaman Yaptırmalıyım?

Doğum sigortası yaptırılmasında az öncede belirttiğimiz gibi sigorta firmaları arasında farklılık gösteriyor olsa da; poliçe düzenlenerek yürürlüğe girmesi ve poliçe bedelinin ödenmeye başlanmasının ardından özel sağlık sigortası bir yıl sonra devreye girecektir. Çok karışık olarak görünüyor olsa da, anne adayları gebelik sigortasını gebe kalmadan bir yıl önce planlamalıdır. Bu yüzden bir yıl içinde gerçekleşecek doğum, kontroller ve diğer sağlık giderlerini sigorta karşılamayacaktır. Ancak bir sonraki yıl karşılayabilir. Sigorta şirketleri arasındaki farklılıktan dolayı 6 ay gibi sürede başlatılabiliyor olsa da, bu sigortanın yaptırılmasından önce şirketler arasındaki alternatiflerin değerlendirilmesinde fayda olacaktır.

Bununla birlikte sigorta poliçeleri içerisinde limitsiz özel sağlık sigortası alternatifleri de isteyenler için hazırlanabiliyor. Ancak bu sigortayı her şirket düzenlememekte, düzenleyenlerde poliçe şartlarında farklı işlemler yapabilmektedir. Bu yüzden ayrıntılı olarak incelenmesi hatta bir uzmandan yardım alınması seçenekler arasında olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir