Cocuğunuza tasarrufu ogretin
cocuğunuza tasarrufu ogretin

Aileler genellikle çocuklarının sürekli bir şeyler istememesi ve küçük yaşlarda da olsa ufak birikim yapmasını ister. Ne kadar imkânsız gibi dursa da bunu yapabilen birçok çocuk vardır. Yazımızda sizlere çocuğunuza tasarruf ve birikim yapmayı öğretecek bilgiler paylaşacağız.

 Tasarruf ve Birikimin Öğretilmesi

Ebeveynlerin paraya, ekonomiye bakışlarıyla kendi yaşam standartlarını istekleri veya olmadan çocuklarına yansıtması gayet normal bir durumdur. Çocuklar anne ve babalarından ne görüyorlarsa aynısını yaparlar ve uygulamaya geçerler. Ancak kişi ne kadar maddi açıdan savurgan olursa olsun, kazandığı paranın kıymetini bilmese de çocuklarına normalde nasıl davranılması gerektiğini, harcamalarına dikkat etmesini, bugün varken yarın olmayacağını düşünerek hareket etmesini öğretebilmelidir. Çünkü ebediyen çocukların başında kalamazsınız, ihtiyaçları olduğunda her daim yanında kalamazsınız ve kalamayacaksınız. Bu doğanın kanununa aykırı olurdu.

Çocuğunuza Parayı Tanıtın

Çocuğunuzun tasarruf yapmasını istiyorsanız ilk olarak ona parayı öğretmeniz gerekir. Paranın ne olduğunu öğretirken belli ihtiyaçlarınızı almak için kullandığınızı ve para kazanmak için ebeveynlerin çalışması gerektiğini, çalışırken ne zorluklarla paraların kazanıldığını anlatabilirsiniz.

Para ve Alışveriş Arasındaki İlişkiyi Öğretin

Çocuğunuza para kavramını öğreteceğiniz zaman ek olarak para ve alışveriş arasındaki ilişkiyi de net olarak öğretmeye çalışın. Bunun için yapacağınız alışverişlerin bazılarında parayı çocuğunuzun uzatmasına izin verebilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuz ekstradan bir şey istediği zaman planlarınızda öyle bir harcamanın olmadığını ve başka bir zaman alabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Ya da almak istediği nesnenin gerekli olup olmadığını, ne kadarını kullanabileceğini, önceki aldıklarıyla aynı şeyler olup olmadığını anlatmalısınız. O ayrımı yaptığı zaman çocuk mantığıyla hareket edecektir ve zorunlu olup olmadığına kendisi karar verecektir.

Cam Kavanozlarda Para Biriktirebilirsiniz.

Çocuğunuzun ilerde rahat bir şekilde birikim yapabilmesi için bu yaşlarda para biriktirmeyi öğrenmesi gerekiyor. Bunun içinde ilk adım olarak çocuğunuza bir kumbara edinmesini, hatta kumbarayı kendi olanakları ile yaparak etkinlik sonucu daha zevkli hale getirmesini sağlayın. Kumbara yapmak için evinizde çok kolay bulabileceğiniz kavanozların üstünde bir delik açarak, dışını boyayarak, renkli kartonlar yapıştırarak sağlayabilirsiniz.

Çocuklarımız çok değerli, onların geleceğini düşünmek ebeveynlerin birinci derece sorumluluğudur. Her ailenin çocuğuna bırakabileceği maddi serveti bulunmayabilir ancak en büyük servet çocuğunuza verdiğiniz eğitim ve ona bırakacağınız bilgi birikimidir.

Tasarruf Sadece Para Değildir

Yapılacak tasarruf sadece para birikimi ile olmaz. Harcadığınız her şeyin bedelini karşılayacak paranız olabilir ancak kullandıklarınızın milli bedellerini, insanlığa karşı getirilerini, doğayı ve bize armağan ettiklerini düşünerek eğitim vermelisiniz. Fazladan harcanan elektrik, su milli servettir. Tasarrufun genel anlamda neler verebileceğiyle aydınlatmalısınız çocuklarımızı….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir