Fatura inecek
fatura inecek

Milyonlarca kullanıcıya sahip Cep Telefonları her türlü ihtiyaçlarımıza karşılık vermeye çalışırken tüketiciler bu karşılıklar için cebinden fazladan paralar ödemek zorunda kalabiliyor. Gereksiz servisleri isteğimiz dışında üyelikler yapabiliyor, bazen çocuklarımızın dikkatsizlikleri yüzünden norma ödemeniz gereken faturanın katları olarak ödemeler yapmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Tüketici olarak vatandaşların en sık şikayette bulunduğu bu satma değerli servislere en sonunda bir çalışma yapıldı. Vatandaşının sesini dinleyen Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) yaptığı çalışmalar sonucunda vatandaşların internette dolaşırken kişinin onayı alınmadan, isteği olmadan abonelik yaptıkları katma değerli servislerdeki mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla ilk adımlar atılmış oldu.

Yapılan yeni düzenleme sonucunda GSM şirketi faturasına yansıyan bu abonelikler artık tüketicinin talebi ve onayı olmadan yapılamayacak. Böylelikle tüketicinin cep telefonu faturaları da kabarmamış olacak. Bu tip aboneliklerin oluşmaması için tüketiciler GSM şirketi müşteri hizmetlerini arayarak kapatma çabası gösteriyorlardı. Ancak bunu bilmeyen vatandaşlar bu ücreti ödemek zorunda kalıyorlardı.

Vatandaş yine internet gezintisi yaparken oluşabilecek abonelikler için vatandaştan web aracılığıyla ya da Wap, SMS gibi kanallardan onayını isteyecek. Onay gelmediği sürece abonelik oluşmadığı gibi faturasına da ücret yansıtılamayacak.

Telefonlara Gelen Reklamlarda Çözülecek

Teknolojinin yardımından yararlanarak tüketiciye gönderilen SMS ve internet gezgini içerisinde bulunan reklamların kapatılamaması, üzerine tıklanması ile abonelik başlatılması gibi sorunlarında önüne geçilecek.

Gelen mesajlar ve reklamlar eşliğinde vatandaşın abone olması ya da satın alacağı içeriği bilgisi dışında satılması ile tüketicinin aldatılmasının önüne geçiliyor. Tüketiciyi yanıltıcı mesajlar engellenerek, kişinin anlayacağı tarzda bilgilendirmeler yapılması gerekecek.

Bunlarla birlikte gerçekten abonelik isteyen kişinin aboneliğinin yapılmasıyla gerekli abonelikten vazgeçmek istemesi halinde bir SMS ile başvuru sonucu mobil işletmeciler tarafından iptali sağlanacak ve bu iptalin süresi 24 saat ile sınırlandırılacak.

İspat Etme Yükümlülükleri Olacak

Kurallara uygun yapılanlar dışındaki abonelik ücretleri kişilere yansıtılamadığı gibi yansıtılan ücretlerin geri iadeleri de sağlanması gerekiyor. Bu arada yapılan bütün işlemlere ait kayıtlar ile işletmecinin bilgilendirme ve ispat etme yükümlülüğü bulunuyor. Bunun için yapılan işlemlerin hepsinin kayıt altına alınacağı, çağrı merkezinden gelen aramaların kayıtlarının sağlanarak teknolojik önlemlerin alınması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir