E devlet yeni hat basvurusu
e devlet yeni hat basvurusu

Mobil hat başvurusu oldukça sancılı bir süreçti ve bu durumu kolaylaştırmak için gerekli açıklama geçtiğimiz ay yapıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay geçenlerde yaptığı açıklamada: “Abonelik işlemleri sancılı ve vatandaşlarımızın vaktini alan bir süreç. Bu durumun önüne geçmek için birçok abonelik işlemini E-devlet üzerine taşıdık. GSM operatörlerinin yanı sıra Doğal gaz, Elektrik ve Su gibi abonelik işlemleri de E-devlet üzerinden yapılabilecek. Bu işlemlerin interaktif ortama taşınması ilgili şubelerdeki yığılmayı da engelleyecektir. Vatandaşlarımız bu yeni hizmetimizden hemen faydalanabilir.”

Mobil Hat Başvurusu

E-devlet üzerinden mobil hat başvurusu yapmak için öncelikle E-devlet şifresi alınmalıdır. PTT’ye giderek kolayca alabileceğiniz bu şifre ile birlikte mobil hat başvurusu için E-devlete girebilirsiniz. E-devlete giriş yaptıktan sonra arama ekranına “Mobil Hat” yazmanız yeterlidir. Turkcell, TT Mobil ve Vodafone üzerinden başvuru yapabileceğiniz bağlantılar aşağıda listelenecektir. Hangi operatörden başvuru yapmak istiyorsanız bunu seçmelisiniz.

E-Devlet Elektronik İmza (E-İmza Nasıl Alınır)

Mobil hat başvurularını yapmak için E-İmza almak zorundasınız. Bunun için E-devletin bir uygulaması bulunmaktadır. Uygulamayı indirmek için: “E-devlet E-imza uygulaması” yazarak Google’da ikinci sıradaki linki seçmeli yada direkt olarak ilgili linke gitmek için tıklayınız.

Bu linkten .jnlp uzantısında bir dosya inecektir. Dosyaya tıkladığınızda “Yüklü Programlar Listesinden Program Seçmek” kısmına tıkladıktan sonra Java programını seçmelisiniz. Program yüklü değilse bu programı indirmek zorundasınız. Arama motoruna “Java İndir” yazarak güvenilir adreslerden bu uygulamayı indirebilirsiniz.

Java seçildikten sonra program otomatik olarak açılacaktır. Program ile birlikte tarayıcıda açık olan E-devlet kısmında da Elektronik İmza kısmı karşınıza gelecektir. T.C. Kimlik numaranızı yazdıktan sonra size 5 haneli bir kod verilecektir. Bu kodu programda “İşlem Kodu” alanına yazmalısınız. Kart Tipi kısmı ise “Tubitak AKIS” seçilmelidir. Devam diyerek bir pin belirlemelisiniz. Pin belirlendikten sonra İmzala butonuna basarak elektronik imza aşamasını halledebilirsiniz.

Elektronik imza alındıktan sonra E-devlet üzerinden mobil hat başvurusunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Elektronik imza alındıktan sonra bu imza ile birçok işlemi bilgisayar başından gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir