Adima acilmis telefon hatti varmi 1
adima acilmis telefon hatti varmi 1

Bilindiği üzere GSM şirketlerine bağlı olarak çalışan telefon bayilikleri sadece nüfus cüzdanı fotokopisi ibrazı ile adınıza Cep Telefonu Hattı açılışı yapabilmektedirler. Ellerinde böyle rahat bir yetki bulunan bayilikler isteğinizi karşılarken aldıkları kimlik bilgileriniz ile sizin bilginiz dışında hat açılışı yaparak bunu hazır halde başka kullanıcılara satabilmektedirler.

Habersiz açılan hatlar ile binlerce kişinin mağdur edildiği tahmin edilen GSM firmaları, hat açılışı yapan bayilere açtıkları hat sayısı kadar ödeme yaparlar ve ne kadar çok hat açılışı yaparlarsa gelirleri de o kadar çok olmaktadır. Bu anlamda gelirlerini yükseltmek ve belli kotayı doldurmak adına hat açılışı talebinde bulunan müşterilerinin kimlik bilgilerini, verilen nüfus cüzdanının fotokopisinin çoğaltılmak suretiyle hat açılışı yapmaktadırlar.

Adıma Açılan Hattı Nasıl Öğrenirim?

Adınıza açılmış olan GSM hattını e-devlet üzerinden sorgulamanız mümkündür. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gelen şikayetler ile mağduriyetin giderilmesi için açtığı mobil hat sorgulama yöntemiyle birlikte adınıza açılmış bütün GSM firmalarına ait hatların listelemesini sunmaktadır. Bu listede belirtilen numaralar dışında bir hattınız varsa bu hattın kapatılmasını talep etmelisiniz.

Adıma Fazladan Mobil Hat Açıldıysa Ne Yapmalıyım?

Sizin bilginiz dışında bir hat açılışı yapılmış ise hemen o firmanın müşteri hizmetlerini arayarak bu hattın size ait olmadığını, kapatılmasını talep ederken, borcunuzun olup olmadığını da öğrenmenizde fayda vardır. Ancak genel olarak kontörlü hat açılışı yaptıkları için muhtemelen fatura borcu çıkmayacaktır.

Bu işlem sonucunda mutlaka bir dilekçe hazırlayarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmalısınız. Çünkü hattı kullanan kişilerin bu hattı hangi amaçla kullandıklarını, hattı açan kişinin kim olduğunu ve neden açıldığını bilemezsiniz. İleride oluşacak suçlar ile üzerinize atılı olabilecek suçlardan arınmış olursunuz.

Hattı Açan Bayi Nasıl Ceza Alır?

Yasal olarak evrakta sahtecilik gibi ağır suçları bulunsa da, adınıza imzalanan ama sahte olan sözleşme ile açılan GSM hatları için ağır ceza hükümlülüğü bulunmamaktadır. Hatları bu şekilde açan bayiler açılan mahkemelere bile gelmemekte ve küçük para cezaları ile işin içinden çıkmaktadırlar. Siz adınıza açılan hat ile devlet kurumlarını aşındırırken bu kişiler para cezası ile kurtarırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir