Çalışmayan öğrenci kredi çekebilir mi
çalışmayan öğrenci kredi çekebilir mi

Öğrenciler, öğrenim süreleri boyunca KYK’nın yanı sıra diğer dernek, kurum veya vakıflardan burs veya kredi alabilmektedir. Buna ailelerin yardımları da eklenmektedir. Ancak olağan dışı durumlardan dolayı kredi ve kredi kartı ihtiyacı doğabilir. Çalışmayan öğrencilerin gelirleri olmadığından bu süreç onlar için zorlayıcı olabilir. Bu yazımızda “Çalışmayan öğrenciye kredi verilir mi?” sorusunun cevabını paylaşacağız.

Çalışmayan Öğrenciye Kredi Verilir mi?

Artan nakit ihtiyacı ve günlük hayatın çok pahalı olması insanları kredi kullanma yoluna sevk etmektedir. Fakat herkes kredi kullanamaz. Bankaların bu konuda bazı kuralları vardır. Bu kurallardan birisi kişinin düzenli bir geliri olduğunu belgeleyebilmesidir. Düzenli gelirini belgeleyemeyen kişiler bankaların büyük bir çoğunluğundan kredi kullanamaz. Çalışmayan öğrenciye kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Ancak bu bankalar bankalar kendi inisiyatiflerini kullanarak kredi notu yüksek olan fakat sigortalı bir işte çalışmayan kişilerin kredi kullanmasına izin vermektedir.

Nakit ihtiyacına en çok ihtiyaç duyan gruplardan birisi de öğrencilerdir. Bankaların büyük bir çoğunluğu çalışmayan öğrencilere kredi vermemektedir. Veren bankalar ise düşük miktarlarda kredi sunmaktadır.

Çalışmayan öğrenci kredi çekebilir mi
Çalışmayan öğrenci kredi çekebilir mi

Çalışmayan Öğrenciye Kredi Kartı Verilir mi?

18 yaşını geçmiş bireyler, bankalar nezdinde belirli bir kredi kartı limitine sahip olmaktadır. Kredi kartı almak isteyen öğrenciler, şartlarına uygun bankayı tercih ederek limitlerini sorgulayabilirler. Daha yüksek limite sahip kredi kartlarına sahip olmak isteyen öğrencilerin ise kredi notlarının yüksek olması veya gelirlerinin bulunması önemlidir. Aksi halde limit yükseltilememektedir.

Kredi kartını kullanmaya başlayan öğrenciler, borçlarını düzenli şekilde ödediklerinde kredi notları olumlu etkilenir ve banka limit artırımı yapabilir.

Öğrenciler Nasıl Kredi Alabilir?

Öğrencilerin alabileceği kredilerin başında burslar ve eğitim kredileri gelmektedir. Eğer gerekli şartları taşıyabiliyorsa bu kredi imkânlarından faydalanabilirler. Bir öğrenci aile desteği ile öğrenim hayatını devam ettiriyorsa bu destek ile kredi kullanması mümkün değildir. Öğrencinin kredi veya kredi kartı talebi varsa bu ihtiyacını karşılayabilmesi için ailesinin üzerine aldığı krediler ile sağlanabilir.

Öğrenci bulduğu part time işlerde çalışarak kendisine gelir kapısı aralamış olabilir.  Bu gelir ile kredi kullanılmasına olanak verilmez. Gelirini resmi olarak belgelendirebilirse, kredi başvurusuna başvurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir