Kyk kredisi ne zaman geri ödenir
KYK Kredisi Ne Zaman Geri Ödenir

Lisans ya da ön lisans programlarını kazanan öğrencilerin neredeyse tamamı, KYK kredi başvurusu yaparlar. Bunun yanında, ilgili yönerge ve yönetmelik esaslarına göre yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin de bu krediyi alma hakkı vardır. Söz konusu kredi için başvuru işlemleri Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü’ne bizzat yapılır. Bunun yanında e-devlet üzerinden de başvuru yapmak mümkündür. Alınan kredi, öğrencinin öğrenim süreci boyunca devam eder. Öğrenim süresinin sonlanması ile birlikte en sık merak edilen soru KYK kredisi ne zaman geri ödenir?

Öğrencilik süresinin bitmesinin ardından öğrenci, KYK geri ödeme faizi ile birlikte krediyi geri ödemek zorundadır. KYK ile yapılan sözleşme kapsamında da kredinin geri ödenmesi gerektiği yazılı anlaşma haline getirilir. Geri ödemenin başlaması ve şartları bulunmaktadır. Keza birçok kişi KYK’ya olan borcun affedilmesi beklentisi içerisindedir. Ancak yakın zaman da ki bu konuya yakın en büyük gelişme öğrenim kredilerinin ödeme yapılandırması oldu.

Öğrenim kredisi verilirken öğrencinin belirlenen taahhütnameyi imzalaması, kredi borcunu ödeyeceğine dair detaylar barındırmaktadır. Söz konusu taahhütnamede,  Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu ve Öğrenim Kredisi Yönetmeliği esaslarına göre ödenmesi gereken kredi tutarını ÜFE artışları uygulanarak belirlenecek olan faiz miktarı eklenerek geri ödenmesi belirtilir. KYK kredisi, öğrenim süreci esnasında öğrencinin Ziraat Bankası hesabına yatırılır. Günümüzde söz konusu ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile yapılmaktadır. Kredinin geri ödemesi de belirlenecek taksit oranı baz alınarak yine banka havalesi ya da kredi kartı ile yapılabilir.

  • 2022 yılı için öğrencilere verilen KYK kredisi lisans öğrencileri için 850 TL,
  • Yüksek lisans öğrencileri için 1.700 TL,
  • Doktora öğrencileri için ise 2.550 TL’dir.

Söz konusu kredi, öğrencilik sürecinin devam ettiği süre zarfında alınabilir. Öğrencilik süresi tamamlandıktan sonra ise azami olarak 2 yıl sonra kredi ödemesine başlanmalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi KYK geri ödeme faizi de anaparaya eklenerek taksitlerin hesaplaması yapılır. Her yıl açıklanan ÜFE oranı, kredi geri ödemesinin ne kadar olacağında etkili olan birincil parametredir. Kredi alınırken geri ödemenin ne kadar olacağı konusunda kesin ve net değerlendirme yapmak pek mümkün değildir.

KYK Öğrenim Kredisi İlk Ödeme Ne Kadar?

KYK öğrenim kredisi ilk ödeme miktarı, alınan kredi ve ödenmesi için belirlenmiş olan taksit miktarı ile ilgilidir. Ne kadar miktarda taksit ödeneceği, yapılacak olan yapılandırma ile belirlenir. KYK kredisinin alındığı süre oranında ödenmesi esastır. Yani 4 yıllık bir lisans eğitimi sürecinde kredi alan bir öğrenci, öğrencilik süreci bittikten 2 yıl sonra krediyi ödemeye başlamalı ve yine 4 yılda ödemeyi tamamlamalıdır.

KYK öğrenim kredisi alan bir öğrencinin, öğrenim süresince krediyi almaktan vazgeçme hakkı da vardır. KYK Müdürlüğüne dilekçe ile başvuran öğrenci, kredi almaktan vazgeçtiğini beyan edebilir. Yine öğrenim süresi içinde tekrar kredi almak isteyen öğrenci başvurusunu yineleyebilir. Fakat öğrenci geri kalan öğrenim süreci için kredi almaya başlayabilir.

Yani öğrenci lisans eğitiminin ilk yılında KYK öğrenim kredisi aldı diyelim. Bu süre sonunda da krediyi almaktan vazgeçmiş olsun. 2. Sınıfta iken kredi almayan öğrenci 3. Sınıfta tekrar başvuru yapsın. Öğrenci sadece bu süreçten sonrası için kredi alabilir. Yani krediyi almadığı 2. Sınıf sürecindeki ödemelerden yararlanamaz. KYK öğrenim kredisinden kısa süreliğine yararlanan ve sonrasında öğrenim kredisi iptal eden bir kişi borcunu ödeyerek kapatmak isterse bu mümkündür. Üstelik erken ödeme indiriminden faydalanmak da mümkündür.

KYK Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Faizi Ne Kadar?

KYK geri ödeme faizi her yıl ÜFE tarafından belirlenir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan çalışma neticesinde bu oran ortaya çıkar. Yani sabit bir şekilde geri ödeme faizi olduğu söylenemez. Daha doğrusu faiz olarak nitelendirmenin ise pek doğru olduğu söylenemez. KYK öğrenim kredisi faizi kolaylıkla hesaplanamaz. Çünkü ÜFE-TÜFE oranları aylık olarak belirlenmektedir. Ortalama bir hesap çıkartacaklar için 2005’ten itibaren üfe-tüfe oranlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kyk geri odeme hesaplama
Kyk geri ödeme hesaplama

KYK kredisi almaya başladığınız ay, son kredi aldığınız ay ve öğrenim sürenizin son bulduğu tarihi girerek kolayca ne kadar KYK kredi geri ödemesi yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Öğrenci kredi almaya başlarken imzaladığı taahhütnamede ÜFE tarafından belirlenecek oranda artış yapılarak krediyi geri ödeyeceğini taahhüt eder. Öğrenci almış olduğu krediyi, her ayın son günü mesai bitimine kadar ödemekle yükümlüdür. Öğrenci, T.C kimlik numarası ile yurtkur.gsb.gov.tr adresinde bulunan e-ödeme menüsünden KYK öğrenim kredisi ilk ödeme ya da devam eden ödemelerini yapabilirler. Bunun yanında, Ziraat Bankası ATM’lerinden ya da internet bankacılığı aracılığı ile kredi ödeme işlemi pratik şekilde yapılabilir. Öğrenci dilerse, vadesinden önce ya da toplu ödeme seçeneklerini de tercih edebilir. Bu sayede kredi geri ödemesi için çok daha düşük oranda faiz ödeyecektir. Kullanıcının menfaatine olan bu durumdan istifade etmek için erken ödemenin tercih edilmesi çok daha mantıklı olabilir.

Bir kısım öğrencilerin KYK öğrenim kredisi alıp almamakta kararsız kaldığı gözlemlenir. KYK geri ödeme faizi ve öğrenim hayatının tamamlanmasından sonra iş bulma sorunu yaşanacağı göz önünde bulundurularak kredinin alınıp alınmayacağına karar verilmelidir. İlerleyen dönemde yasal takibe düşmemek adına KYK kredisinin artı ve eksilerinin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekir. Fakat kurulan sistemin öğrencinin menfaatine olan hususlarının daha fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. KYK kredisi ile ilgili kararlarınıza vermeden önce diğer KYK ile ilgili içeriklerimize göz atmak isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir