Kyk kredi̇si̇ nasil i̇ptal edi̇li̇r
KYK KREDİSİ NASIL İPTAL EDİLİR

Üniversite öğrencilerinin yaygın olarak müracaat ettiği kredi türlerinin başında, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen KYK öğrenim kredisi gelir. Söz konusu kredi, öğrencilik süreci sonlanana kadar öğrenciye ödenir. Öğrencilik süreci tamamlandıktan belli süre sonra da KYK’ya geri ödenmesi gerekir.

KYK öğrenim kredisi, öğrenciye belli bir taahhütname imzalatılarak verilir. Aynı durum KYK tarafından verilen burs ödemeleri için de geçerlidir. Her ne kadar kredinin ödenmesi için öğrenciden taahhütname alınıyor olsa da KYK kredisi iptal durumu da söz konusu olabilir. Öğrencinin, söz konusu krediye bundan sonraki süreçte ihtiyacının olmadığını yazılı şekilde belirtmesi üzerine kredinin iptali mümkündür.

Kredinin iptali ile ilgili başvuru, KYK Müdürlüğüne bizzat başvurmak suretiyle yapılabileceği gibi e-devlet üzerinden de yapılabilir. E-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresine girerek buradaki menülerden Kredi ve Yurtlar Kurumu ile ilgili bölüme ulaşabilirsiniz. Yine bu bölümden burs/kredi iptal/vazgeçti adımlarını takip ederek KYK kredisi iptal başvurusunu yapabilirsiniz.

KYK Öğrenim Kredisi İptal Edilir Mi?

KYK öğrenim kredisi, üniversite öğrencisinin öğrenim hayatı devam ettiği sürece alınabilir. Söz konusu kredi genellikle tüm öğrencilerin rağbet ettiği kredi türlerinden biridir. Fakat kredinin geri ödemesinin yasal faizi ile birlikte yapılması gerektiği için bir kısım öğrenciler bu kredinin alınmasını talep etmeyebilir.

KYK öğrenim kredisinin geri ödenmesinde yurtiçi üretici fiyat endeksinde yaşana artışlar baz alınır. bu endeks baz alınarak hesaplanan faiz oranı, alınan kredi miktarına eklenerek ödenmesi gereken miktar hesaplanır. Bu kapsamda yasal otorite tarafından konulan kurallar ve ilgili kanun ve yönetmelik esasları şu şekilde sıralanabilir.

  • KYK öğrenim kredisi, ön lisans eğitim programları için 2 yıl, lisans eğitim programları için 4 yıl olmak üzere alınabilir.
  • Öğrenim kredisi, üniversite öğrencisinin okuldan mezun olmasını müteakip 2 yıl sonra ödenmeye başlanır. Dileyen öğrenciler daha önceki dönemde de ödeme işlemine başlayabilir.
  • Erken ödemenin tercih edilmesi durumunda borçlunun menfaatine olacak şekilde faiz indirimi uygulanır.
  • Borçlu, ödeyeceği kredi taksitini zamanında ödemekle yükümlüdür. Geciken taksitler için gecikme zammı uygulanır.
  • Kredi borcunun ödenmemesi durumunda ilgili icra dairesi tarafından öğrenci ile ilgili yasal takip yapılabilir.
Iptal edilen kredi geri alınır mı
Iptal edilen kredi geri alınır mı

İptal Edilen KYK Kredisi Tekrar Alınır Mı?

Üniversite öğrencilerinin aklına gelecek sorulardan biri de iptal edilen KYK öğrenim kredisi için tekrar başvuru yapılıp yapılamayacağıdır. Öğrencilerin bir kısmı her ne kadar kredi başvurusunun iptalini talep etse de belli bir süre sonra ihtiyaç duyması halinde tekrar başvuru yapmak isteyebilir. Bu konuda da öğrenci lehine bazı düzenlemeler yapılmıştır. Aşağıdaki hususları dikkate alarak gerekli girişimlerde bulunmak mümkündür.

  • Normal öğrenim süresi içinde KYK öğrenim kredisinin tekrar talep edilmesi mümkündür.
  • Kredinin tekrar alınması için öğrenim süresinin kalan kısmı için kredi başvurusu yapılabilir. Öğrencilik safahatının önceki dönemi için alınmayan kredilerin alınması mümkün değildir.
  • Burs yönetmeliğindeki hükümler incelendiğinde, burs almaktan vazgeçen öğrencinin tekrar aynı kanaldan burs almasının mümkün olmadığı görülmektedir. Fakat öğrenim kredisinde yukarıda da değindiğimiz gibi durum farklıdır.

KYK öğrenim kredisi alan öğrenci, mezun olduktan 2 yıl sonra belli vade aralıklarında kredinin geri ödemesine başlamak zorundadır. Vadelerin ve taksit miktarlarının ne olacağı ile ilgili KYK Müdürlüğü ile irtibata geçilebilir. Borçlarını zamanında geri ödeyemeyen öğrenciler için yasal otorite tarafından zaman zaman gerekli düzenlemeler yapılarak yapılandırma yoluna gidilmektedir. Bu sayede borçların ödenmesi kolaylaşmaktadır. Kredi ödemesine başlanacağı zaman öğrencinin çalışma hayatına başlayıp başlamadığı dikkate alınmaz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir