Biten ev nasil teslim alinir
biten ev nasil teslim alinir

Konut Teslim Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çetin yaşam şartları arasında en küçük şeylerin sahibi olmak için dahi ev sahibi olmak adına ödün vermek zorunda kalabiliyorsunuz. Ev almak istiyorsunuz fakat eşinizin, çocuklarınızın, hatta diğer aile bireylerinin alacağınız evdeki beklentilerini karşılama çabası içerisine giriyorsunuz. Bu alım için bütçeniz bellidir hatta gidecek masrafları ayrıntılı olarak bilgi sahibi değilsinizdir. Bütün giderler toplandığında ise büyük bir ödenekle karşı karışasınız demektir.

Konut alımında bir çok engelli koşuya katılmış gibi hissedeceksiniz kendinizi. Bunun için konut kredisi ile nasıl ev alınır başlıklı makalemizi okursanız güncel olarak karşılaşabileceklerinizi önceden öğrenerek tedbirinizi alabilirsiniz.

Konu başlığımızın dışını çıkmadan bütün işlemleri bitmiş konutunuzu nasıl teslim almalısınız bu konuya değinelim.

Aracılara Dikkat Edin

Öncelikle konut alımlarında arada bir emlakçı bulunabilir. Şahsen bu işin arada aracılar olmadan yapılması taraftarı olsam da bu alıma onları da ortak etmek zorunda kalabiliyorsunuz. % 3 – % 6 komisyon talip ediyorlar ki bu da çok ciddi rakamlar oynayabiliyor. Evinizi gerçek kişiden alıyor olsanız, emlakçı ya da inşaat firmasından ilk etapta bu alımı sözleşmeye bağlamalısınız. Sürekli bu işi yapan kimseler hazır matbu sözleşmeler düzenleyerek kendi hakları yararına maddeler eklerler. Bu noktada uyanık davranılmalıdır.

Mutlaka Sözleşme Yapın

Karşı tarafın ve sizin kazançlarınız ve kayıplarınızı iyi değerlendirmelisiniz. Burada konu sizin kazançlarınız ise ince eleyip, sık dokumalı ki mağdur edilmeyelim. Ayrıca yapılan sözleşmenin noterler aracılığı ile olması sizin için artı bir avantaj teşkil eder. Bu nedenle satıcılar noter kanalıyla sözleşmelerden imtina etmeye çalışırlar. Yapılan sözleşme maddelerinde alacağınız evdeki eksikliklerin belirtilmesi, yapımın tamamlanması gerekir ve bu işlemler için süre bitilmesinde fayda vardır. Çünkü müteahhitler satış sırasında her şeye tamam derler, bütün taleplerinizi kabul ederler fakat yerine getirmeyenler çıkabilir. Bu durumda mağduriyetimizin giderilmesi için oluşabilecek adli anlaşmazlıklarda bu sözleşmeler sizin için önemli dayanak oluşturacaktır.

Kullanılan Malzemeler

Evinizi maketten görerek alıyorsanız bu alım sözleşmesinde evin içinde kullanılacak malzemeler hakkında ayrıntılar bulunmalıdır. Sözleşmede belirtilen malzemeler dışında düşük kalite kullanıldıysa eksikliklerin giderilmesi için ihtarname çekebilirsiniz. Eliniz ne kadar güçlü olursa o kadar az kaybedersiniz. Konut kredisi ile ev alımlarında eksperler ayrıntılı olarak inceliyor olsalar da, özellikle peşin alım yapıyorsanız evle ilgili bilgilerinizi bağlı olan belediye İmar Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. Hele ki evin iskanı alınmamışsa bu size ileride önemli sıkıntılar doğurabilir ve maddi olarak fazla ödemek yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir