Kredi ve Finans Portalı

Maket Evden Konut Alınır mı?

İnşaat firmaları yapacakları projelerin reklamını yapmak, tanıtımlarını daha iyi analiz edilmesi çin ve daha proje aşamasındayken gerekli finans ihtiyacını karşılayabilmek adına konutların konumunu gösteren maket ev yaparak satışa başlarlar.

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin karşısına çok çeşitli farklı konut tipleri çıkar. Bu noktadan sonra evin büyüklüğü, oda sayısı, cephesi gibi sayılabilecek onlarca hayal vardır. Fakat beklentiler ile mevcut ödeme limitleri bu talepleri çoğu zaman karşılayamayacak durumdadır. Herkes hayatını devam ettirecek en azından bir ev almak ister ama bu ev için karşılarına onarca engel çıkabilir. Konut alımı bölgesine göre oldukça maliyetli bir alımdır. Bu maliyet tutarları birikimlerle karşılanamaz durumlarda olabilir. Bu tutarları karşılamak için en yakın yol ise finans kuruluşları. Fakat bu kuruluşlara kişiler konut kredisi karşılığında yüksek tutarda faiz ödemek zorunda kalırlar. Bu zorunda lığı aşmak için ise farklı yollara başvurulur.

Faizsiz Konut Alımları

Sistem içerisinde faizsiz bankacılık olan katılım bankaları sektöre ve tüketiciye yardımcı olsa da, kâr payı gibi alımlar faiz tutarları kadar olur. Bu anlamda komisyon karşılığı, sırayla ev sahibi olma gibi alternatif kuruluşlar olan Eminevim, Fuzulev ve Birevim gibi belli şartlarla konut sahibi eden firmalarda talepleri ile tüketicileri endişelendiren hususlardan.

Ev almak istiyorsunuz, birikmiş paranız yok, fazla borçlanmak istemiyorsunuz ve en önemlisi faiz ödemekten kaçınıyorsunuz. Bu durumda peşin fiyatına ev satışı yapan firmalara ve inşaat sektörünü araştırmanız gerekli. Bir çok satış ilanını inceliyorsunuz. Satış ofisine gidiyorsunuz ve işinde yetkin satış elemanları karşılıyor. Projenin güzelliklerini, avantajlarını, yapılacakları ve çevre düzenlemeleri gibi etkenlerin yanında size evin içerisinde kullanılacak malzemelerden işçiliğine kadar birçok ince detay ballandıra ballandıra anlatılıyor. Bütün bunlar bir kenara maket üzerinden alacağınız konut ile başınıza gelebilecekleri sıralayalım.

  • Senetli konut alımından sonra mağdur edilebilirsiniz. Bunun için senet karşılığı ev alma makalemizi okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
  • İnşaat firması batabilir, iflasını isteyebilir ve ödemelerinize rağmen inşaat yarım kalabilir. Bunun için mutlaka sigorta yaptırılmalıdır.
  • Evi yapan müteahhit ise vefat edebilir. Burada işin yarım kalma söz konusu olur. Bunun için evin müteahhidi ölürse konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.
  • Konut bitirilmesine rağmen size anlatıldığı gibi bir eviniz olmayabilir. Firma farklı malzemeler kullanmıştır ve malzeme kalitesi düşüktür.
  • Maket ev sitede yapılıyorsa sitenin çevre düzenlemesi bitirilmeden kişilere teslimi yapılabilir. Bu anlamda bir çok adli olay bulunmaktadır.
  • İnşaat firması topladığı paraları alarak inşaata başlamadan kayıplara karışabilir. Ülkemizde bu şekilde dolandırılan binlerce tüketicinin bulunduğunu söyleyebiliriz.
Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Uzun Vadede Ev Almak İsteyenlere Fırsat

Sonuç olarak konu ayrıntılı olarak ele alındığında bankaların alacağı konut kredisi faizlerinden kaçarken birikimlerimizi kaybedebiliriz. Üstüne daha borçlu duruma gelebiliriz. Bu nedenle işinde ciddi olan firmalar bu şekilde yarım iş yapanlar yüzünden olumsuz karşılanmaktadır ve sorgulanmaktadır.

Bir Tüketici olarak maket ev incelemesi sonrası konut sahibi olmak talebindeyseniz bu projeyi yapan firmayı sorgulamalısınız ve yasal haklarınızı bilerek bilinçli bir sözleşme ile konut almaya adım atmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.