Kredi ve Finans Portalı

Başkası Adına Kredi Çekmek

İstediği parasal desteği kendi sicili yüzünden ve gerekli şartları taşıyamamasından dolayı bankalardan alamayan kişilerin genel olarak başvuru şekli arkadaş, eş veya dosttan kredi çekmelerini talep etmeleridir. Adınıza kredi çekerek, bütün yasal prosedürleri yerine getirirsiniz, parayı ise çektiğiniz kişiye teslim edersiniz. Vade günü geldiği zaman ve öncesinde hep ödenip ödenmediğini düşünürsünüz, bankadan gelecek olan SMS ile borcun vadesi geldiği bildirilir ve biraz daha derin düşünceler kaplar sizi. Paraya verdiğiniz kişi yatırdı mı, yatırmadı mı soruları dolaşır zamanlı zamansız. Bu emareler borç bitene kadar sizde devamlı takip eder.

Başkasının Adına Kredi Çekmek

Bankalar birisine kredi verecekleri zaman kişinin kredi notunun yüksek olmasına ve düzenli geliri olmasına bakarlar. Olmayan kişilere ise genellikle kredi imkânı sağlamazlar. Bu durumda kredi kullanmak isteyen kişi arkadaşlarından veya akrabalarında kendi adlarına kredi kullanmalarını ister ve kendilerinin ödeyeceklerini belirtirler. Fakat bu işlem oldukça büyük sorumluluk ve risk demektir.

Başkası adına çekilen kredinin taksitleri düzenli ödenmediği zaman bankalar kredinin kime çekildiğine bakmaz ve krediyi çeken kimse ona yaptırım uygular. Bankanın önem verdiği kredi çekilirken sözleşme kimin imza attığı ve sözleşmede kimin isminin yazdığıdır. Alacaklı banka yasal haklarını arama yoluna giderken gerektiğinde icraya başvurabilir. Ancak asıl borçlu resmi olarak kayıtlarda geçmediğinden bu işlemden etkilenmez. Kredi notu düşmez.

Başkasının adına kredi çekmek riskler ürettiği için ve büyük bir sorumluluk olduğundan genellikle kolay kolay kabul edilmez. Bu sebepten dolayı ailesiyle sorun yaşayan birçok insan var. Bu yüzden birisi sizden kredi çekmenizi istediği zaman iki kere düşünerek ona göre adım atmanız gerekir.

Başkasının adına kredi çekildiği zaman borç ödenmemesi durumunda kredi çektiğiniz kişiye hiçbir yaptırım uygulanmaz ve bütün borcu sizin ödemeniz beklenir. Bu faktörleri düşünerek başkası adına kredi çekip çekmemeye karar vermenizi tavsiye ederiz.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  İng Bank ATM'den Kredi Başvurusu

Krediyi kullandırdığınız kişi çok yakınız olabilir hatta kardeşiniz olabilir. Ödeme yapılmadığı zamanlarda ya da geç ödemeler yaşandığında bile bu durum iki kişi arasında problem yaşatır ve geçmişte bulunduğunuz güzel anıların son bulmasına, arkadaşlığınızın ve dostluğunuzun bitmesine neden olmaktadır. Kaldı ki bu şekilde örnekler etrafınızda mutlaka vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.