Havuzaduseneft
havuzaduseneft

Dünyanın diğer ucundaki bir kişiye para göndermek için telefonumuzdan bir tuşa basmak yeterli .Ama her zaman durum istediğimiz gibi sonuçlanmayabilir. Çok acil bir durumda yaptığınız para transferinin karşı tarafa ulaşmadığını öğrendiğinizde ne düşünürdünüz? Bu sorunun nedeni kimi zaman kullanıcı kaynaklı , kimi zaman ise banka kaynaklıdır . Aynı bankalar arasında gerçekleşen işlemlere havale , farklı bankalar arasında gerçekleşen işlemlere Eft denilmektedir. Para transferlerinin gerçekleşmemesi genelde eftlerde olmaktadır.

Havuzda Bekleyen Eft Nedir?

Havale ile yapılan para transferi saniyeler içinde  gerçekleşirken , hafta içi mesai saatlerinde yapılan EFT işlemi 5-10 dakika içinde karşı tarafa ulaşır.Bankalarda yaşanan yoğunluk durumuna göre bu süre uzasa da saatler sonunda transfer işlemi gerçekleşmemişse bir sorun var demektir. Hafta sonu ve mesai saatleri dışında  yapılan EFT işlemlerinin müteakip ilk mesai saatiyle işleme alınacağını unutmamak gerekir. Para transferinin gerçekleşmemesi durumunda  internet bankacılığı veya müşteri hizmetleri aracılığı ile paranın hesaptan çekilip çekilmediği, alıcı bilgilerinin doğruluğu kontrol edilmelidir. Havale ile yapılan transferlerde alıcı hesap numarasının girilmesi yeterliyken , EFT işlemlerinde alıcı iban numarası ile birlikte isminin de girilmesi gerekmektedir. Alıcı isminin yanlış girildiği eft işlemleri gerçekleşmeyecektir.

Tüm bilgiler doğru olmasına rağmen transfer gerçekleşmedi. Eft ile transferi yapılan para önce bankanın havuzuna düşer.Bilgilerin doğruluğu kontrol edildikten sonra alıcının hesabına aktarılır.Alıcı bilgilerinin yanlış girilesi halinde para tekrar göndericinin hesabına aktarılır.Hesabınızdan para çekilmesine rağmen karşı tarafa ulaşmamış ise hemen banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.Önce gönderici bankanın para karşı bankaya aktarıp aktarmadığı , aktarmış ise paranın alıcı bankanın havuzuna düşüp düşmediği sorgulanmalıdır. Aslında tüm bilgiler doğruysa işlemeniz gerçekleşecektir sadece bankadaki yoğunluktan dolayı biraz gecikme olabilir. Tüm bilgiler doğru girdiyseniz endişelenmenize gerek yok.

Banka Havuza Düşen Parayı İade Etmiyor

Eft işleminde sorun yaşadıysanız yapmanız gereken bankanın müşteri hizmetlerini aramak olmalıdır. Muhtemelen para alıcı kişinin bağlı olduğu şubenin havuza düşmüş olacaktır. Müşteri hizmetleri de o şubeyi arayıp paranın iadesini yada alıcı kişiye ulaştırılmasını isteyecektir. Bu işlem 1  hafta kadar sürebilmektedir. Er yada geç o parayı iade etmek zorundalar ama şubeler bu işlemleri biraz ağırdan alabiliyor.

Eft Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Eft  yaparken en önemli nokta alıcı kişinin ismini doğru girmeniz gerekmektedir . İsimde bir harf de bile hata olursa o işlem manuel onaya düşecektir. Tamamen yanlış yazılmış ise para göndericiye iade edilecektir. Bu iade süreci de genelde 1 gün içinde olsa da 1 haftaya kadar uzamaktadır.
  • Diğer önemli nokta ise eft saatleri ; eft nin gerçekleşmesi için mesai saatleri içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu saat bankalara göre değişmekle birlikte genel olarak sabah 9 ile akşam 4,5 arasıdır. Bu saatler dışında eft işlemleri gerçekleştirirseniz işleminiz bir sonraki ilk mesai saati ile gerçekleşecektir.
  • Paranın doğru hesaba gitmesi için iban bilgilerini kesinlikle doğru girmeniz gerekmektedir. Eğer yanlış kişiye parayı gönderirseniz parayı geri almanız geri mümkün olmayabilir.

Bankaların eft ücretleri hakkında bilgi almak için ‘Eft Ücretleri Ne Kadar‘ adlı konuya göz atabilirsiniz. Ayrıca kredi kartından da eft göndermek istiyorsanız Kredi Kartı Eft konuyu inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir