Bankalarin bize oynadigi oyunlar
bankalarin bize oynadigi oyunlar

Bankacılık alanında daima kabul gören ve müşterilerin farkına varmakta zorlandıkları bazı küçük ayrıntılar mevcuttur. Her banka istisnasız olarak çeşitli prosedürler uygular. Vatandaşların okumaya, araştırmaya değer bulmadıkları bu prosedürler pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirir. Genel olarak bu oyunlara başvuranlar banka çalışanının da üzerinde, yönetim kademesinde yer alır. Toplumun söylemeye çekindiği, zaman kaybı olarak düşündüğü bazı küçük detaylar önemli sonuçlar doğurabilmektedir.

Banka Hesabı Açmak

Herhangi bir alacak durumunda, işe giriş işlemlerinde ve para transferi yaparken banka hesabı açılması gerekebilir. Kişi hesap açma amacıyla bir banka şubesine giderek başvuru yapabilir. Sırasıyla bazı işlemler yapılarak birey için hesap açılır. Bu işlemler esnasında farkında olmadan kredi kartı başvurusu, internet bankacılığını kullanma, fatura ödeme talimatı gibi isteklerde de bulunulmuş olabilmektedir. Banka çalışanları, müşterilere genel olarak uygulanan bir durummuş gibi sorma gereği bile duymadan uyguladıkları bu işlemleri imzalatmak isterler. Bu işlemler sayesinde hesap işletim ücreti, havale ücreti gibi ödemelerin alınmayacağı açıklamasında bulunabilirler.

Emeklilere Promosyon Ödemeleri

Son zamanlarda bankacılık piyasasının revaçta konularından bir tanesi emeklilere promosyon müjdesi olarak adlandırılabilir. Hemen her banka emeklilerin maaşlarını kendilerinden alması koşuluyla promosyon adı altında küçük ödemeler yapma sözü vermiştir. Bilindiği gibi maaş taşıma şartıyla verilen bu promosyonlar reklam edildiği gibi en yüksek ücret değil de maaşın miktarına göre belirlenmektedir. Afiş ya da çekilen videolarda büyük harflerle duyurulan kampanyaların alt kısımlarında, pek de okunmak istenmeyecek kadar küçük harflerle ve yüzeysel olarak asıl önemli durum anlatılmıştır.

Para Çekme İşlemleri

Genellikle bankamatiklerde gösterilen bir başka aldatmaca ise kişinin hesabındaki tutarın yanında ihtiyaç hesabı, destek hesabı gibi adlarla belirtilen kişinin kendi parası gibi gösterilen bir kredi hesabı yer almasıdır. Belirtilmeden eklenen bu kredi hesabı müşterinin kafasını karıştırabilir. İlginç olan ise sorulmadan eklenen bu hesabın kaldırılması için müşteriden bazı işlemler gerçekleştirmesini beklemektir.

Çözüm Yolu Tüketici Hakem Heyetleri

Bankalar ile yapmış olduğunuz alışverişler sonrası mağdur edildiğinizi düşünüyorsanız mağduriyetinize istinaden başvuru yapabileceğiniz en yakın kurum Kaymakamlık bünyesindeki Tüketici Hakem Heyetleridir. Buralara yapmış olacağınız başvurular neticesinde çıkacak karar ile lehinize oluşabilecek hususları bankalardan geri almanız mümkün hale geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir