Banka haczini durdurma
banka haczini durdurma

Makalemiz ile kişilerin bankaya olan borçlarından dolayı başlatılan haciz işlemlerini durdurma yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Banka Borcundan Kaynaklanan Haczi Durdurmak

Kredi borcu olanlar, kredi kartı borcu olanlar için en istenmeyen durum, banka borcundan dolayı icra takibi başlatılmasıdır. Bankaya borcu olan, ödemelerini düzenli yapmayan, belli bir sayıda taksitin ödemesini geciktiren kişiler, bankaların icra takibine takılmaktadır.

Bankaya borcunu ödemeyen kişilerden, banka bu borcu yasal takip başlatıp avukatlar aracılığı ile evine, işyerine, maaşına haciz gönderme ile tahsis etme yoluna gitmektedir. Bu tip istenmeyen maddi, manevi yıpratıcı süreçlerin yaşanmaması için kişilerin harcamalarını kontrol etmesi, borçlarını zamanında ödemesi büyük önem taşımaktadır.

Banka Borcu İçin İcra Takibi

Bankalara borcun ödenmemesi durumunda, bankaların uygulayabileceği çeşitli yasal yaptırımlar bulunmaktadır. Bunların başında da icra takibi, yer almaktadır. Bankalar, müşterilerinden alacaklarını tahsis edebilmek için ev veya iş yerlerine icra gönderme ile maaşlarına haciz koyma hakkını kullanmaktadır.

Birçok banka bu hakkı kullanmak yerine artık kişinin maaşına haciz koyma yöntemini tercih etmektedir.

Haczi Durdurma Yöntemleri

Piyasada çıkan evlere haciz uygulaması kalktı, yönündeki haberler, kişilerin aklını karıştırmaktadır. Oysa ki günümüzde ev ve iş yerlerine uygulanan haciz işlemleri halen devam etmektedir. Haciz işlemlerinde değişkenlik gösteren icra ile alınabilecek eşyalar listesi üzerindeki değişikliklerdir.

Eğer hacizden kurtulmak istiyorsanız, haciz getiren borçtan kurtulmanız gerekmektedir. Borcu tamamen kapatmak, haciz işlemini durduracaktır. Bir diğer seçenek ise haczi durdurma davası açmaktır. Geçerli yasal sebepleri mahkemeye sunarak, bu davayı kazandığınızda haciz işlemi durdurulacaktır.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir