Emeklilik maasina haciz gelirmi
emeklilik maasina haciz gelirmi

Uzun bir yaşam dönemi sonunda gecesini gündüzüne katarak emekli olan insanlara ödeyemedikleri borçlarından dolayı haciz gelebilir mi? Bu sorumuza cevap bulmaya çalışalım.

Emeklilik Maaşına Haciz Gelebilir Mi?

Gerçek kişiler, hayatlarını idame ettirebilmek için belli bir düzende çalışıp, sigorta primlerini düzenli ödeyerek, belli bir günü doldurduklarında emeklilik maaşı almayı hak etmektedir. Kişiler, emekli olduktan sonra aldıkları kredi borçları, ödeyemedikleri kredi kartı borçları ve senetle alışveriş gibi nedenlerle emeklilik maaşına haciz gelmesi durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu konu, yasada iki ayrı kanun şekilde yer almaktadır.

Emekli ve emeklilere uygulanacak kesinti ve ödemeler kanunla belirlenmiş maddeler gereğince, nafaka borcu ve takibi yapılması gereken borçlarının dışında kişinin emeklilik maaşına haciz işlemi uygulanamamaktadır.

Emeklilik Maaşına Haciz Getiren Durumlar

Emekli olan kişilerin, geçim kaynağı emeklilik maaşıdır. Emekliliği hak etmiş kişiler, çeşitli sebeplerden dolayı bu maaşa haciz gelip gelemeyeceğini merak etmektedir.

Emeklilik maaşına haciz gelmesini sağlayan ilk durum, kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçlarından dolayı kaynaklanmaktadır. Emeklilik maaşına haciz işlemi uygulatan bir diğer durum ise kişinin nafaka borcunu düzenli ödememesi durumunda meydana gelmektedir.

Bu durumların dışında emekli olan kişinin eşya taksiti, kredi veya kredi kartı borcu gibi diğer borçlardan dolayı emekli maaşına haciz gelememektedir. Saymış olduğumuz iki durum dışında kişinin borçlardan dolayı emeklilik maaşına haciz işlemi uygulanması mümkün olmamaktadır.

Memur Emeklilerinin Durumu

Bunun dışında memur emeklilerinin durumu, farklı olmaktadır. Memur emeklisi olan kişiler gelir veya maaş olarak değil, aylık peşin ödeme aldıkları ve Emekli Sandığı’na bağlı oldukları için memur emeklilerinin emekli maaşlarına haciz uygulanması borç durumunda söz konusu olabilmektedir. 5434 Sayılı Kanun ile emekli olan kişilerin maaşlarına haciz konulmayacağına dair bir hüküm bulunmamaktadır. Bu yüzden bu haciz konulması mümkündür.

Memur Maaşına Haciz Konulursa Maaşlardan Ne Kadar Kesilir?

Emekli sandığı dışında, SSK, Bağkur gibi kurumlardan emekli olanlar haciz konulamazken SGK’ya borcu olanlardan ¼ oranında icra kesintisi yapılmaktadır. Yani haciz konulursa 1000 TL maaş alan emeklinin maaşından 250 TL üstünde bir haciz işlemi yapılamamaktadır.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir