Balon odemeli tasit kredileri
balon odemeli tasit kredileri

Kredilere yüksek talep isteğiyle bankalar ödeme şekillerinde farklı yollara başvurmaya başlıyor. Balon ödeme bu metotlardan birisi. Balon ödemede aldığınız krediyi aylık olarak uygun şartlarda ve son taksitte toplu olarak ödeme yapabiliyorsunuz. Balon ödemeli kredi en çok yüksek taksitlerin olduğu konut veya taşıt kredilerinde tercih ediliyor. 60 ay vadeli taşıt kredisi aldığınızda aylık ödemeleriniz yüksek olacaktır. Aylık 2300 lirayı düşük fiyatta ödeme yapıp son taksitte balon ödeme dediğimiz toplu ödeme ile gerçekleştire bilirsiniz. Yani aylık ödemelerinizde zorluk çektiğiniz vakitte kullanabileceğiniz kredi yöntemlerinden birisidir.

Dönem dönem ülke ekonomisinin sıkışması silsile yolu ile bu yolda bulanan bütün firma, kurum, kuruluş ve kişileri etkilemektedir. Bu sıkışmanın önüne geçilebilmenin en önemli yollarının başında ise bankalardan sağlanan krediler gelmektedir. Fakat zamanla kredilerde de bu sıkışıklık hissedilebilir. Bu durumu önüne geçmek kredi pastasındaki rekabetten fazlasını alabilmek için bankalar farklı yollara başvurmak zorunda kalırlar. Nitekim kişiler de bu yolları kendi muhasebesinden sonra avantajlı görmesiyle isteğine göre kullanabilmektedirler. Sonuçta herkes kendi gelirine ve giderlerine göre hareket etmek zorundadır. Bu rakamların fazlası demek ileri dönemlerde ekonomik buhran olarak değerlendirilebilir.

İlerleyen zamanlarda elinize toplu miktarda para geçeceğini biliyorsanız erkenden istediğiniz aracı veya konutu alıp bir miktar aylık ödeme yapıp para elinize geçtiğinde toplu olarak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme miktarları bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Balon ödeme taksit tutarı, faiz ve vergi tutarlarının altında olmayacak şekilde krediyi kullanacak kişi tarafından belirlenir.

Balon Ödemeli Kredi Avantajları 

Taşıt ve konut ödemelerinde bankalar kredi tutarını %30 taksite yaymak yerine son vadede toplu ödeme sağlarlar. Bu yöntemle taşıt almak isteyene son vadede toplu ödeme imkânı sunar. Araç veya konut almak isteyen kişiler daha hızlı şekilde istediğine ulaşır ve aylık kredi geri ödemesini az yaparlar. Bankalar, balon ödemeli krediyi sabit faiz, toplu parayı yatırım metotlarında ölçeklendirme, gelecek toplu paranın ne zaman geleceğini beklemeden taşıt ya da konut sahibi olabilmeleri için aylık geri ödemelerini düşürerek ön plana çıkarırlar. Toplu para bekleyenler ve yatırımcılar için ideal kredidir.

Hangi Bankalar Balon Ödeme Kredisi Veriyor?

Garanti Bankası, Yapı Kredi, TEB, Vakıfbank, HSBC, Odea Bank, Akbank, Denizbank, Halkbank, Bankpozitif, ICBC, İş Bankası, Ziraat Bankası, ING Bank, Fibabanka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir