Akbank balon odemeli konut kredisi 300x154
akbank balon odemeli konut kredisi 300x154

Konut sahibi olmak isteyen her kişinin bütçesi, ödeme koşulları ile zamanı farklılık gözeteceğinden farklı ödeme yolları sunan Akbank, Balon Ödemeli Konut Kredisi tahsisinde bulunmaktadır. İlk etapta çok farklı bir yaklaşım olarak görünen Akbank Balon Ödemeli Konut Kredisi sizlere avantajlı durumlar yaratabilir.

Balon Ödemeli Konut Kredisi Nedir?

Kişi almak istediği evin ödemesi için almış olduğu kredinin hepsini taksitlere böldürerek ödemek istemeyebilir.  Zamanla alacağı gelirlerinin muhasebesini yaparak belli miktar ödemesini toplu olarak istediği zamanlarda yapabilme alternatifine sahip olacaktır. Bu anlamda kullanılan kredinin en fazla yüzde 30 oranındaki kısmı parça parça ödemek yerine vade sonunda ya da vade arasında istediğiniz bir zaman diliminde toplu olarak ödeyebiliyorsunuz.

Balon Ödemeli Konut Kredisinin Avantajları Neler?

Akbank büyük kırmızı ev balon ödemeli konut kredisi alan kişiler sabit faizli olarak kredi alırlar ve vade sonuna kadar değişmeyen taksit tutarları ile ödeme yaparlar. Kredi aşamasında sözleşmede belirtilen tutarlar ise vade sonunda toplu olarak ödenme alternatifi hakkı kazanılır. Toplu olarak ödeyeceğiniz tutarı ödeme gününe kadar yatırım araçlarında değerlendirerek kendinize ayrıca gelir sağlamış olabilirsiniz. Sonraki dönemlerde elinize geçecek olan paralarınızı beklemeden hemen ev sahibi olma avantajına sahip olursunuz. Örnek verilecek olursa emekliliği henüz gelmemiş bir kişi alacağı evin taksitlerini ödeyerek, vade bitimi ya da başka bir zaman diliminde emekliliğe binaen alacağı ikramiye ödemesi ile ev borcunu kapatabilmektedir.

Balon Ödemeli Konut Kredisi Avantajlı mı?

Kişinin kendi ödeme kolaylığına kalmış olan bu kredi kullanımı sonrasında her ne kadar avantajlı olarak görünse de bazı kişiler için avantajlı olmayabilir. Bunun sebebi ise örnek olarak verilirse; 100 bin liralık evin 30 bin liralık kısmını 120 ay vade sonunda ödeme kararı alırsanız, sizin alacağınız kredinin faiz oranı aylık taksitlere bölünen sabit faizli kredi faizinden daha yüksek olacaktır. Bu da on yılın sonunda sizden fazla para çıkmasına neden olabilir. Yani yüzde 30 oranındaki kısmın ana parası hiç ödenmez ve 120 ay sonunda ana parası ile faizi toplu olarak ödenmesi sizin adınıza avantajlı bir durum olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir