Akbank artan odemeli konut kredisi 300x154
akbank artan odemeli konut kredisi 300x154

Kişilerin talep edecekleri sıcak bir yuvanın vazgeçilmez unsuru olan konutların alımı maddi açılardan dolayı zorluk derecesindedir. Bu zorluk derecesini kolaylaştırmak ve alınan evin bedelini ödemek adına bankalardan alınacak kredilerin ödeme koşulları ise farklılık gösterir. Bunun nedeni ise bankaların verecekleri krediler karşılığında para kazanmaktır. Yani bankalara para satan kuruluşlar diyebiliriz.

Bu anlamda farklı ödeme koşulları sunan Akbank, müşterilerine artan taksitli konut kredisi tahsisi yaparak, ödeme kolaylığı sunmaktadır.

Akbank Artan Ödemeli Konut Kredisi Nedir?

Çalışan her kesimin dönem dönem maaşlarında yani düzenli gelirlerinde artışlar yaşanır. Bu artışlar yüksek miktarlarda olmasa da çalışan kişiler için oldukça olumlu bir yaklaşımdır. Belki de hatırı sayılır bir yükseliş gösterebilir. Bu yüzden kişiler gelirlerinin artmasını beklemeden konut sahibi olarak, kendi gelirleri ile birlikte konut kredisi ödemelerini artırabilirler. Yani sonuçta kişinin kendi ödeme kabiliyetine kalmış bir durum olarak bu hakkı Akbank büyük kırmızı ev artan ödemeli konut kredisi olarak müşterilerine sunmuş durumdadır.

Burada vadeyi müşteri seçer ve ödemedeki artış dönemleri ile artış miktarını kişi kendisi belirler. Bu belirleme ile çekilen finansmana ise Artan Ödemeli Konut Kredisi denir.

Artan Ödemeli Konut Kredisini Yapılandırma

Kullanılmış krediler dönem dönem isteğe bağlı olarak tekrar yapılandırılabilir. Bu yapılandırma kişinin uygun gördüğü vakit aralığında, gerekli faiz indiriminin sağlanmasının ardından yapılması gerekir. Çünkü faiz indirimi ile ödenecek fazla miktardaki yükün hafifletilmesi amaçlanır. Artan ödemeli konut kredisinde yapılandırma diğer kredi türlerine göre biraz daha farklı olmaktadır. Kredinizi ilerleyen dönemde sabit faizli konut kredisine çevirmeniz mümkün değildir. Yine aynı şartlarda artırmalı olarak yapılandırma yapmak zorunda kalırsınız. Ayrıca diğerlerine göre yapılandırma faiz oranı çok daha yüksek olarak karşınıza çıkabilir.

Kişi ev alımından önce Akbank Büyük Kırmızı Ev kampanyaları altında bulunan konut kredisi kampanyalarını incelemesi ve kendisine en uygun olanı seçmesiyle avantajlı bir borç karşılığı ev alımı yapmış olacaktır.

Artan Ödemeli Taksitlerle Konut Alımı

Her insan kendi geliri ve giderinin hesabını yapar. Bunu yapmak zorundadır çünkü giderin gelirden fazla olmasıyla kendi adına zorlu bir süreç başlar. Her canlı yaşamını kolaylaştırmak ister ve kendi adına fırsatlar yaratmaya çalışır. Bazılarının en büyük hayalleri de bir ev sahibi olma hayalidir. Eline geçen fırsatları değerlendirmek isteyenler mevcut borçlarının yanında cazip olanaklarıyla almak istedikleri bir evle karşılaşabilirler. Bu evi almak isterler ancak devam eden borç ödemeleri bulunabilir. Kişinin borcu bir süre sonra bitecek olabilir ve o süre sonunda daha yüksek taksitler ödeme refahına kavuşabilir. Böyle durumda olan kişilere bankalar artan ödemeli konut kredisi verebilirler. Alacağınız kredi karşılığında ödeyeceğiniz taksitleri yapacağınız sözleşmedeki ödeme planı ile ileriki bir dönemde artırabilirsiniz. Ancak sabit ödeme faizinden daha yüksek bir oranla bu krediyi kullanabilirsiniz.

Burada krediyi alan ödeyeceği taksit miktarını, vadesini, taksitin artış dönemini müşteri kendisi belirler. Alacağınız evin yüzde seksen oranında kredi kullanırken sabit faizle, 240 ay’a kadar vadelerle bankalar konut kredisi hizmeti verebilmektedir. Kullanılacak kredi ile alacağınız ev ipotek ettirilir. Bankaların keseceği masraflar ise sabit kredi ödenmesi ile aynı olmaktadır.

Artan Ödemeli Konut Alımında Devlet Desteği

Devlet destekli konut kredisi kullanımından faydalanmak adına istediğiniz bankadan açacağınız konut kredi hesabı ile yatırımlarınıza başlamanızda mümkündür. 3-4 sene boyunca açtığınız hesaba yapacağınız düzenli ödemeleriniz ile devlet desteğini sağlamış olursunuz. Ancak bu faydadan yarar sağlamanız için en az üç yıl para yatırmalısınız. Haziran 2015’te yapılan düzenleme ile vatandaşlar Ağustos 2019’dan itibaren devlet katkısı alabilecektir.

Artan ödemeli konut kredisini Garanti Bankası, 240 ay, QNB Finansbank 180 ay, Akbank 120 ay’a kadar vadelerle verebilmektedir. Devlet desteği için istediğiniz bankadan hesap açtırabilirsiniz.

Sonuç olarak ileriki dönemde bitecek borcunuz ile ya da alacağınız zamlar ve diğer gelirlerinizi hesaplayarak alacağınız konut kredisinin ödeme miktarını ve artışını siz belirleyebilir, faiz yükünden kurtularak borcunuzu daha kısa zamanda ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir