Atm dolandiriciligi
atm dolandiriciligi

Banka kartları nakit dolaşımı açısından birçok fayda sağlarken diğer taraftan kart hırsızlığı yapanların verdiği zararlar ile mağdur edilmemizi getirmektedir. Kullanımımıza açılan kartları çoğaltılması ve cebimizden haksız yere para kaybını yaşamamak için elbette biz tüketicilerinde sorumlulukları vardır.

 ATM Dolandırıcılığına Karşı Nelere Dikkat Edilmeli

Teknolojinin gelişmesiyle beraber artık dolandırıcılıklar da şekil değiştirmeye başladı. Bu kapsamda ülkemizde sen zamanlarda en sık rastlanan dolandırıcılık olaylarından birisi ATM dolandırıcılıklarıdır. Bankalar ne kadar güvenlik önlemi almaya çalışsalar da ATM dolandırıcıları bir yöntem bularak insanların kart bilgilerini çalabiliyorlar. Yazımızda sizlere ATM dolandırıcılığına maruz kalmamanız için bazı bilgiler vereceğiz.

Sürekli İşlem Yaptığınız ATM’lere Dikkat Edin

İşlemlerinizi sürekli aynı ATM’den yapıyorsanız bu ATM’nin dış görünüşüne özellikle kart yuvasına çok dikkat edin. Dolandırıcılar genellikle bu kart yuvasına ayrı bir aparat takarak kartınızın bilgilerini kopyalıyor. Şifrenizi öğrenmek teknolojinin gelişimi ile küçülen aletlerle daha kolay hale geldi. Çünkü ATM’ye siz şifrenizi tuşlarken görebilecekleri, kimsenin fark edemeyeceği bir kamera yerleştiriyorlar. İşlem yaptığınız sırada eğer ATM’nin kart yuvasında, tuş takımında, etrafında önceki işlemlerinize göre bir farklılık görüyorsanız veya ATM’de bankanın kamerası dışında başka bir kamera fark ederseniz mutlaka bankayla iletişime geçmeniz gerekir. Bu sırada kartınızdan işlem yaptıysanız ve dolandırıcılık ekipmanını fark ettiyseniz mutlaka müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı kapattırmanız da gerekecektir.

Tüm bunların dışında dolandırıcılar şifrelerinizi öğrenmek için ATM’deki klavyenin üzerine sahte bir klavye yerleştirebiliyor. Güvenliğiniz için ATM’lerden yapacağınız işlemler sırasında ATM’de bir fark olup olmadığına çok dikkat edin.

Alışveriş Sonrası Kart Kopyalanması

Kart kopyalama sadece bankamatikler üzerinden yapılmamaktadır. Alış veriş yaptığınız her noktada bilgisayara bağlı aparatlar sayesinde kart bilgileriniz kolaylıkla kopyalanır. Bu tip yerlerde özellikle alışveriş sonrası şifre girişi esnasında da dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Restaurant ve kafe gibi yerlerde ödemeyi yapmak için kartınızı çalışanlara teslim edilmemesi, şifrelerin paylaşılmaması ise oldukça önemlidir. Aynı şekilde vatandaşları şifrelerini unutmamak için kolay rakamlardan oluşturmaları ve kartlarının üzerine yazmaları da çok tehlikelidir. Kişiler kasaya kadar gitmek yerine orada bulunan kişilerden yardım isteyerek kartını ve şifresini teslim etmesi önlenemez sonuçları doğuracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir