Ilamsiz icra takibi dolandiriciligi
ilamsiz icra takibi dolandiriciligi

Dolandırıcılığın bir hüviyeti yoktur ve dolayısıyla sınırlaması da bulunmamaktadır. Yeni uygulamalar beraberinde yeni dolandırıcılık yollarını da beraberinde getirerek onlarca kişiyi mağdur etmeye devam ediyor. Bu durum insanları iyi niyetli işlemlerden dahi dolandırılma korkusu ile uzak durmaya, attığı adımları düşünerek atmaya itiyor. Zaten böyle hareket edilmesi gerekli, zira haberlere konu olan kişilerden biride sizler olabilirsiniz.

Kanunlara göre borcunu ödemeyen ve takibe düşen kişilere ödeme emri gönderilir. Bu evrede kişilere ödeme emri gönderildikten sonra 7 gün içerisinde kişilerin itirazda bulunması gerekir. İtirazda bulunmayan kişiler borcunu ödemek zorundadır. Yani İcra ve İflas Kanunu’na göre itirazda bulunmayan kişiler cezayı ödemeyi kabul etmelidir.

İlamsız İcra Takibi Dolandırıcılığına Dikkat!

Herhangi bir dayanağı olmadan, borcun olduğuna dair senet, belge gibi yargı kararına gerek duyulmadan başvurularak borcun icra yoluyla tahsil edilmesine ilamsız icra takibi denilir.

Son günlerde ortaya çıkan dolandırıcılık türlerinden birisi de bu icra takipleriyle ilgili. Bazı dolandırıcılar daha önceden belirledikleri kişilerin kimlik bilgilerini alarak kişiler hakkında icra dairelerine gidiyorlar ve ilamsız icra takibi için başvuruda bulunuyorlar. Genel olarak borçlarına sadık olan insanları seçen bu kişilerin kimlik bilgilerini nasıl aldıkları da araştırılması gereken önemli bir konu. Genel olarak insanlar alacakları bir abonelik, telefon hattı gibi işlemleri için maalesef nüfus cüzdanı gibi kimliğini belli edecek hüviyetleri kullanırlar. Bu yüzden başvuru yaptığınız herhangi bir işlem için vermiş olduğunuz kimlik fotokopileriniz için önlem almaya çalışılmadır.

Konumuza dönecek olursak icra dairelerinde bu tür takiplerin başlatılabilmesi için kişilerden herhangi bir borç kâğıdı, belge veya mahkeme kararına gerek duyulmadan işlem yapılabilir.  Bu yüzden yaklaşık 50 LT gibi bir masrafla kişilerin evlerine icra takibi gönderilebiliyor. Yani sizlerde icra müdürlüğüne başvuru yaparak kişiye yapılacak tebligat ücretini ödemeniz halinde alacağınız miktar için yasal işlem başlatabilirsiniz. Bu alacaklı olan kişilerin hakkıdır.

Ancak kendisine icra tebligatı yapılan kişiler bu devrede borcu olmadığını olan borçlarını da düzenli ödediğini düşünen kişiler bir yanlışlık olduğunu varsayarak gelen icra takibi kâğıdına itirazda bulunmayabiliyor. Bunun üzerine vatandaş 7 gün içerisinde itiraz etmediği için 500 TL’den 2 bin TL’ye kadar para cezası ödemek zorunda kalabiliyor. Burada verdiğimiz miktar örnek olsa da daha büyük rakamlarda icra takibi yapılarak mağdur edilmeniz mümkün.

İlamsız İcra Takibinden Dolandırılmamak İçin Ne Yapmalı?

Sonuç olarak; insanın cebinden para çalmanın farklı bir yolu olan ilamsız icra takibi düzeneğine takılmamak için, sizlere icra borcundan dolayı tebligat yapıldığı zaman yasal süresini geçirmeden ilgili icra dairesine başvurarak borca itiraz edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir