Kredi karti guvenligi
kredi karti guvenligi

Neredeyse paradan daha çok ödeme aracı olarak kullandığımız kredi kartları, tüketicilerin cebine birkaç tane olarak yüksek limitler eşliğinde girdi. Hiç çalışmayanlar, işi olmayanlar, öğrenciler ev hanımları derken herkes en azından birer tane kredi kartı sahibi oldu.

Sahip olunan kredi kartları dolandırıcıların iştahını kabartırken, teknolojinin açıkları, kart sahiplerinin dalgınlığı gibi nedenlerle kartlardan yapılan harcamalar ile mağdur edilen kart sahibi sayısı milyonları buldu. Pe ki sahibi olduğumuz yüksek limitli kredi kartlarımızın güvenliğini nasıl sağlamalıyız?

Kart Kopyalamalarına Dikkat Edin

Kredi kartlarının kopyalanması teknolojinin yarattığı ürünlerle kolay bir seviyelere ulaştı. Bu yüzden kartınızdan ayrılacağınız bir anlık zaman ile kartınızın kopyalanması mümkün. Kopyalama yapılmasını önlemek adına özellikle restaurant, beach park gibi yerlerde kartımızı görevlilere teslim etmeden şifresini kendimiz girerek ödeme yapmamız doğru yol olur. Garsonlara veya kasiyerlere kart emanet edilmesi yanlıştır. Ödeme yapılırken kartın pos cihazından geçirildiğine de ayrıca bakılmalıdır. Bu nedenle kart kopyalama işlemlerine uyanık olmalısınız.

Kartınızın Kullanım Tarihlerine Bakın

Kredi kartı kullanan kişilerin en çok dikkat etmediği hususlardan birisi de kullandığımız kartların son kullanım tarihleridir. Genel olarak bankalar kart sahiplerine kartın bitim tarihine yakın mesaj gönderirler ya da direk olarak son gününün geçmesi ile kişiye yeni kredi kartını kargo yoluyla teslim etme çabasına girerler. Ancak kişi özellikle tatile çıktığı sürelerde, en çok kullanması gereken bir dönemde kartın son gününün geçmesi ile ödeme yapamaz hale gelirler. Mağdur olmamak için dikkat edilmesi gereken hususlardan biri olarak kart tarihi önemli bir nokta.

Çift Ödemelere Dikkat Edin

Alışveriş sonrası kredi kartımızla ödeme yaparken çeşitli sebepler ile ödeme gerçekleştirilemez. Bu nedenle birkaç kez şifre girilmesi istenilir. Bu şifre girişlerinden önce ödemenin gerçekleşmediğini, pos cihazından çıkan ödemenin gerçekleşemediğine dair yazının kontrol edilmesi ile mükerrer ödemenin önüne geçebilirsiniz. Burada temassız kredi kartı kullanıyorsanız bazı limitlere kadar şifresiz ödeme yapılabildiğinden görevlinin birkaç kez çekim yapıp yapmadığını kontrol etmelisiniz.

Banka Numaralarını Dikkat Edin

Kullandığımız kredi kartlarının kaybolması, çalınması, birden fazla alışveriş yapılması ya da bilginiz dışında internet kanalları üzerinden çekim yapılması ile bilginiz olduğu anda bankanızın müşteri hizmetlerin numaralarına ulaşmanız gerekir. Genel olarak kartlarımızın arka kısmında kartla ilgili ulaşabileceğimiz telefon numaraları yazıyor olsa da, farklılık gösterebilir. Bankanıza ulaşabileceğiniz müşteri hizmetleri numaranızı mutlaka ezberleyin ya da bir yerlere not alın.

Tüm Kartlarınızı Yanına Almayın

İnsanlar genel olarak bütün kartlarını cüzdanlarına koyarlar ya da çantalarına atarak kolay ulaşılabilecek yerlerde bulundurmayı tercih ederler. İhtiyacınız olmadığı bir dönemde birden fazla kartı yanına alarak aslında risk edinmiş olurlar. Çünkü cüzdanlarımızın ya da çantalarımızın çalınması, düşürmemiz ya da kaybetmemiz ile birlikte sahip olduğumuz bütün kartları kaybetmiş oluruz. Bu nedenle ihtiyaç duyulmadığı sürece bir kredi kartı işinizi göreceğinden kart sayısını en aza indirmek en mantıklı yollardan birisidir. Ayrıca cüzdanınızla birlikte çalışan kartların bankalarını teker teker arayarak kartlarınızı kapattırmanız gerekir ve bu zaman alacak birhususdur. Bu zaman kaybı içerisinde harcamalar yapılarak mağdur edilebilirsiniz.

Yurt Dışına Giderken Önlemlerinizi Alın

Yurt dışına giderken kişilerin karşılaşacağı riskler daha çoktur. Yurt dışına giderken kartınızı son kullanma tarihine, kredi limitlerine ve gittiğiniz ülkede kullanıp kullanamayacağınız hususlarına bakmalısınız. Zira gittiğiniz ülkede sahip olduğunuz kart kullanılmayabilir. Cüzdanınızın, çantanızın ve telefonunuzun da aynı anda kaybolması ihtimali yüksektir. Bu yüzden gittiğiniz ülkenin konsolosluk numarası ya da bulunuyorsa yakınlarımızın telefon numaralarını bir yerlere kayıt edin ki telefonunuzda birlikte giden numaralara ulaşabilesiniz.

Yurt dışında yapılan harcamalar için ayrıca komisyonlar ödemek zorunda kalınabilir. Çünkü yurt dışında sahibi olduğunuz bankanın kartının anlaşması bulunmaz ve yurt dışından para çekimi ile gerçekleşecek masrafları ödemekle yükümlü olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir