Bakici yardimi
bakici yardimi

Devlet doğum yapan ve yapacak olan annelere çeşitli kalemlerde bir çok maddi yardım yapılmaktadır.  Bu yardım kalemlerinden birisi de kadın istihdamının geliştirilmesi amacıyla finansmanını ortak olarak Avrupa Birliği (AB) ile karşılanan Evde Bakım Hizmetleri Destekleme Projesidir. Bu proje ile Antalya, İzmir ve Bursa’da başlatılan projeye Ankara ve İstanbul illeri de dahil edildi. Pilot bölgelerde yapılan çalışmalar sonrası tüm ülke de yayılması beklenen proje ile kadın istihdamına öncelik verilmesi ve geliştirilmesi amaçlanıyor.

Bakıcı Yardımı İle Ne Kadar Alınabilecek?

Bu imkanlardan yararlanan 0-2 yaş arası çocuk anneleri toplamda 5924 lira para yardımı alabilecekler. Bu yardımın ilk şartı sigortalı bakıcı çalıştırmaları olurken ilk başvurular internet üzerinden yapılırken kesin kayıtlarını ise şahsen İl Müdürlüklerinde yapılacak.

Bu amaçla sigortasız bakıcı çalıştırılmasının önüne geçilirken aynı zamanda kadınlara iş istihdamı yaratılmış olacak.

Çalışan Anneler Rapor Parası ne Kadar Alacaklar?

Çalışan anneler doğum öncesi ve sonrası alınan doğum izinleri ile toplam 122 günlük çalışmama karşılığı olan yaklaşık 4424 lira rapor parası alabilmektedirler.  Sigortalı olarak çalışırken rapor alan bütün iş sahipleri istirahat sayısı kadar güne oranla bu parayı alabilmektedirler. SGK daha önceleri başvuru sonrası yapılan ödemeleri otomatik olarak yapmaya başlamış durumda. İş görememezlik ödeneği de denilen bu ödemeyle birlikte doğum yapacak olan çalışmayan gebe kadınlara şartlı gebelik yardımı da yapılmaktadır.

Ayrıca ilk doğum yapan anneler 300 lira ile süt parası alırken, ikinci doğumda 400 lira ve üçüncü doğumda ise 600 lira maddi destek imkanı ise kadınlara sunulmaktadır.

Özellikle ev hayatındaki sorumlulukları ile iş hayatında çalışmalarına sıcak bakmayan işverenlerin önüne geçmek için yapılan yasalar ile geliştirilen projeler kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların verimi zamanla alınmaktadır.

Büyükannelere Maaş 400 Lira Olacak.

Aynı zamanda üç yaşına kadar olan torunlarına bakan büyükannelere maaş imkanı da Mart ay’ından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor. Eylül ay’ında yaygınlaştırılması beklenen proje ile sponsorlardan elde  edilecek gelirler ile doğum yapmış annelerin iş hayatına dönüşünü kolaylaştırmak ve işverenleri mağdur etmemek adına torunlarına bakan büyükannelere yaklaşık 400 lira aylık maddi yardım verilmesi söz konusu olacak. Ancak netleşmeyen projede büyükannelere yaş sınırlamasının getirilmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir