Altin eftsi
altin eftsi

Yatırım yollarının baştacı olan Döviz ve TL ile bankalar arası ve uluslararası gönderim, alım yapılabilirken, en önemli yatırım limanı bulunan altın’ın gönderim işlemleri yapılamıyordu. Yapılan düzenlemelerin ardından yeni yıla girilmesi ile birlikte büyük bir eksikliği hissedilen Altın transferi bağlanacak yeni bir sistem ile birlikte yürürlüğe girecek.

Takasbank’ın yürürlüğe koyacağı altın eft’si, yani kaydi altın transferi ile ilgili açıklamalarda bulunan Takasbank Genel Müdürü Mahmut Kayacık, bu işlemin gerçekleşmesini bekleyen finans sektörüne şimdiden müjdeyi verdi.

Son bir kaç yılda yatırımlarını fiziki altına bağlayan kişilerin yastık altında beklettikleri bu değerli madeni finans sektörüne kazandırılması adına önemli adımlar atıldı. Bankalar yaptıkları kampanyalar ile birlikte fiziki olarak aldıkları altınları gramları ile hesaplarına geçirerek mevduat artırımı yarışına girmişlerdi. Altın sektörünün en önemli sorunu haline gelin altın transferi işlemi için gerçekleştirilen sistemin test aşamalarında olduğu bildirilmesi bile bu sektörde çalışan herkesi şimdiden heyecanlandırdı. Çünkü transfer için maliyetlerin artması, hırsızlık gibi olaylar nedeniyle risklerin yüksekliği, transfer sırasında geçen süreler ile mağdur durumda bulunan bu sektörün eli güçlenirken oldukça zaman kazanacağı bir gerçek.

Yerli ve milli olacak bu sistem İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinin de bir parçası olarak gerçek ve tüzel kişiler ile tanışacak. Milli bir proje olması ayrı bir mutluluğa sebep olan sistemin Merkez Bankasına nasıl bir sistem ile entegre edileceği ise merak konusu. Şu an bankalar arasında havale gerçekleştirilmesi her şartta sağlanırken bilindiği üzere başka bankalar arasında gönderilen para eft’leri Merkez Bankasının onayına gitmek zorunda. Altın eft’si yapımında da böyle bir onayın olması zorunlu hale getirilmesi gerekiyor.

Süratle gelişen teknoloji ve bankacılık sektörünün karşılaşılabilecek riskleri ortadan kaldırarak altın gönderimi işlemini gerçekleştirememiş olması hayretle karşılanabilecek hususlar arasında bulunsa da; yeni  sistem ile altın sertifikası, altın tahvili ve altına dayalı bulundurulacak dijital para projeleri de sisteme entegre edilerek işlem  yapılmaya başlanabilecek.

Altın Havale Ediliyor mu?

Bankalar kendi bünyeleri içerisinde altın hesabı bulunan müşterilerinin talepleri doğrultusunda altın havalesi başka hesaplara yapalabiliyorlar. Bu işlemi banka şubesi ya da dijital bankacılık kanalları üzerinden yapan vatandaşlar büyük avantajlar eşliğinde altın gönderim işlemini yapabiliyorlar. Fiziki altına göre dijital ortamlarda gram üzerinden tutulan altın hesaplarının en önemli özelliği piyasada uygun fiyatlardan işlem görmesi, çalınma riskinin bulunmaması ve masrafsız bir şekilde yapılabiliyor olması.

Her ne kadar henüz netleşmemiş olsa da; altın transferi için eft kanalının da yürürlüğe girmesi ekonomi piyasasındaki altının yerini güçlendireceğini gösteriyor. Belki küçük miktarlarda gönderimler etkilemiyor olsa da; altın ticareti yapan firmaların bu işlem için kazançlarının büyük olacağı kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir