1 14
1 14

Yatırımcılarını her daim kazandıran en önemli araçlardan biridir. Uzun dönemde alıcılarını önemli tutarda zarara uğratmadığını ifade edebiliriz. Bu nedenle altın her daim yatırımcıların güvenle tercih ettiği en önemli ürünler arasında birinci sırada yer alır.

Bilindiği üzere bankaların kredi kartlarına taksitli şekilde alışveriş yapma yasağı bulunuyordu. Yaşanan altın alımlarındaki düşüşler ve yatırımcıların nakit parayla altın almalarında azalma yaşanması bazı değişiklikleri de beraberinde getirdi. Bu değişikliklerin ilk sırasında kredi kartına en fazla 4 taksite kadar altın alma onayı verildi. Bankalar kredi kartı kullanan müşterilerine taksit avantajı sağlayınca en fazla merak edilen konuların başında kredi kartına vade farkı uygulanacak mı? sorusu oldu.

Altın Alımında Vade Farkı Uygulamayan Bankalar

World Kredi Kartı: Ülkemizde 2015 yılında gerçekleştirilen bir araştırma doğrultusunda en fazla müşterilerin tercih ettiği kredi kartları arasında World kart ilk sırada yer almaktadır. Yapı Kredi Bankası’na ait olan World kart, Albaraka Bankası tarafından da kullanıma sunulmuştur. World kredi kartı ile yapacağınız altın alışverişlerinizde 3 taksit imkanı bulunuyor. Ayrıca World kartınızla aldığınız altınlar için herhangi bir vade farkı da uygulanmıyor. 4 taksitle yapacağınız altın alışverişlerinizde banka tarafından belirli oranda komisyon ücreti talep edilmektedir.

Bonus Kredi Kartı: Türkiye’de en fazla tercih edilen bir diğer kredi kartı da Garanti Bankası’na ait olan Bonus karttır. Ayrıca Bonus kart Şeker Bank, ING Bank ve TEB tarafından da sunuluyor. Bu kart ile yapacağınız üç taksite dek altın alımlarınızda vade farkı ödenmiyor. Ancak 4 taksitli altın alışverişleri için banka sizlerden çok az bir tutar karşılığında komisyon ücreti istemektedir.

Axess: Bu kart ile altın alışverişi yaptığınız zaman vade farkı uygulanmadan 3 taksitle harcama gerçekleştirebilirsiniz. Ancak müşterilerin dikkat etmesi gereken en önemli konu vade farksız 2 taksitli altım alımları yalnızca Akbank Free, Axess, Bank’o Card Axess ile Wing kredi kartlarında geçerli olmaktadır. Diğer bankalarda olduğu gibi Akbank Axess kredi kartında da 4 taksitli alışverişler için belli oranda komisyon ücreti isteniyor.

HSBC Kredi Kartı: Advantage kredi kartı ile vade farklı 4 taksite kadar altın alışverişlerinizi yapmanız mümkün.

Card Finans Kredi Kartı: Finansbank’ın kredi kartı ile 4 taksite uygulanan vade farkıyla altım alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı ile taksitle altın alımı

Ticari Kredi Kartları ile Altın Alımları

Bankaların kredi kartları ile vade farkı olmadan 3 taksit olanağı ile altın alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunun haricinde bulunan bazı bankaların kredi kartları ise; 4 taksit sınırına kadar altın alışverişlerinize olanak tanımaktadır. Taksitli olacak şekilde yapacağınız altın alımlarınızda komisyon ücreti talep edilir. Ticari kredi kartlarında bu durum farklıdır çünkü, altın alımlarınızda 4 taksit sınırı olmadığının altını çizelim.

Taksitle Altın Alımında Kredi Kartının Önemi

Müşteriler, kredi kartları ile yaptıkları taksitli altın alışverişlerinde oldukça fazla avantaj sağlıyor. Fakat kredi kartlarını amacına uygun kullanmayı bıraktığınızda bu avantajlar maalesef büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Yapacağınız taksitli altın alışverişleri haricinde ayrıca birçok alanda önemli etkiler sağlamaktadır.

Bazı bankalar müşterilerinin taksitle altın almalarına olanak sunmuyor. Eğer sizde taksitle altın almayı düşünüyorsanız öncelikle kartınızın buna elverişli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Kuyumcular da bazı bankalar ile anlaşma yaparak altın alımlarında bazı avantajlar yaratabiliyor. Kuyumcularda bulunan POS cihazları sayesinde altın alımlarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Günümüzde birçok kuyumcu bu sistem ile altın satışı yapmaktadır.  Hatta neredeyse POS cihazı kullanmayan kuyumcu bile kalmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir