29 ekim tatilmi
29 ekim tatilmi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hangi gün, Memurlar ve diğer çalışanlara resmi tatil olacak mı, Okullar 29 Ekim’de Tatil Olacak mı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Gününde Bankalar Açık Olur mu?

Ülkemizde ve Kıbrıs’ta her yıl 29 Ekim tarihinde Cumhuriyet Bayramı kutlanır. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetiminin Türkiye Büyük Millet Meclisinde ilanının anısına her yıl kutladığımız milli bayramdır. Bayram’ın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tüm gün olmak üzere 1,5 gün resmi tatildir.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku’nda bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

Ancak bu yıl 29 Ekim Cumartesi gününe geldiği için zaten hafta sonu  tatili olacak. Ancak 28 Ekim Cuma günü saat:13:00’e kadar Bankalar, Noterler, Resmi Kamu Kurum ve Kuruluşları açık olarak iş ve işlemlerini devam ettirecekler, vatandaşa hizmet vermeye devam edeceklerdir.

İstanbul Borsası da diğer kuruluşlar gibi 28 Ekim tarihinde 13:00’e kadar işlem yapacaklar arasında.

Ayrıntılı bilgiye http://mevzuat.meb.gov.tr/html/17475_0.html?ref=MutluMarket.com adresinde bulunan Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliğini inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir