Kredi kartiyla kurban kesilirmi
kredi kartiyla kurban kesilirmi

Her yıl olduğu gibi Kurban Bayramının yaklaşması ile herkesi kurban alma telaşı sararken, alacakları kurban fiyatlarının yüksek olması, birikimlerinin olmaması nedeniyle kesecek vatandaşlar harcanacak bütçe ayarlamaya çalışılıyor. Bu durumda en çok merak edilen konu ise alışverişlerimizin ödeme kanalı olan Kredi Kartı veya çekilecek tüketici kredileri ile kurban alımının caiz olup olmadığı olarak karşımıza çıkıyor.

Kredi veya Kredi Kartıyla Kurban Kesilir mi?

Her yıl aynı sorular sorulsa da, bu durum değişmeyecek gibi görünüyor. Zira Diyanet İşleri Başkanlığı her Kurban Bayramı öncesi bununla ilgili açıklama yapmak zorunda kalıyor. Diyanet İşleri yaptığı uyarıda Kredi Kartı ile kurban alımı yapılabileceğini, fakat kredi borcunun ödeme tarihi geldiğinde gerekli ödemenin yapılması gerektiğini, gecikme ile oluşacak faize düşülmemesinin altını çizdi. Tüketici Kredisi ile alınan paraya faiz ödemesi yapılacaksa faiz yasağı için günaha girileceği belirtilen açıklamada kurban kesimi için maddi durumu iyi olmayan kişilerin bu yöntemle kesmek yerine kesmemelerinin daha iyi olacak belirtildi.

Kurban alımının Kredi kartıyla, taksitle veya vadeli olarak yapılması bu durumda gayet normal bir durum.

Kimler Kurban Kesebilir?

Kurban kesmek için şartlar gayet açık. Kurban kesecek kişinin akıllı, ergen, dinimize göre zengin sayılabilecek varlığa sahip olması gerekiyor. Dinen 80.18 gram altını yada bu altına eş değerde varlığa sahip kişiler zengin sayılıyor. Bunun için kişi Allah’ın kendisine bahşettiği nimetlere ve zenginliğe şükür ifadesi olarak kurban kesiminde bulunması gerekiyor. Kişi yaşamını idame ettirecek temel ihtiyaçları ile borçlarına ayırdığı para harici 80.18 gram altın ve değerindeki mala sahip olmayan kişinin kurban kesmesi gerekmiyor.

Evli olan eşlerden zengin olanı kurban kesebilirken, eğer ikisi de zengin ise ikisi de kesebiliyor. Babanın çocuğu için kurban kesmesi gerekmediği gibi akıl sağlığı yerinde olmayan kişilerinde kesmesi gerekmez. Fakat fakir iken kurban kesilmesinin sevabının çok olduğu kesin.

Yurt Dışında Vekaletle Kurban Kesimi Caiz mi?

Türkiye’de son yıllarda çeşitli yardım dernekleri ve buna benzer kuruluşlar yurt dışında özellikle Pakistan gibi fakir ülkelerde kurban kesmek için reklamlar ile kurban parası toplama yoluna gittiler. Norma kurban fiyatlarının oldukça aşağısındaki rakamlara kurban kesimi gerçekleştirilirken maddi açıdan daha uygun olmasına rağmen kişiler bu durumun caiz olup olmadığını sorgular durumdadır. Aslında bu sorunun izahı kurbanın kesildiği yerdeki fiyatıyla ilgilidir. Yani kurban kesiminin gerçekleştiği bölgedeki fiyatlar geçerlidir. Bunun için ülkemizdeki fiyatlardan çok daha farklı bir bedel ödeyerek bu ibadetinizi yerine getirebiliyorsunuz.

Sonuç olarak kredi kartıyla veya taksitli olarak kurban alımı dinen uygun. Fakat faiz ödemesi gerektiği durumlarda uygun olmadığı gerekli kurumlarca açıkça belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir