Devlet destegi almak caiz mi
Devlet Desteği Almak Caiz Mi

Devlet desteği için bankadan hesap açtırmak ortada faiz olmadığı için caizdir. Ama şöyle bir durumda var faiz uygulayarak kredi veren bankalara ve kurumlara destek olunmaması ve sizin sayenizde faiz yememeleri için bankaya para atılmaması ve bankada para bulundurulmaması yapacak olduğunuz en uygundur davranıştır. Böylece faiz yemelerine engel olmuş olursunuz. Bunların dışında bazı kişiler de yaptıkları işlerinde caiz olmayan hareket ve davranışlar yapmaktadırlar. Mesela annesi babası hayatta değil, yaşamıyorlar, vefat etmişler ama çocukları veya bir başkası ölmüş oldukları anne veya babasının üzerinden hala maaş almaktadırlar.

Devlet Desteği Almak Caiz Midir?

Bunların yapmış oldukları hareketler dinimizde hiç de uygun olmayan caiz olmayan şeylerdir. Dinimiz, kaçak yollarla yasal olmayan, kişinin gönlü rızası olmadan parasını almasını bizlere haram kılmıştır. İşyeri gibi, dükkân gibi bir şey açmak istiyorsunuz devletten destek almak istiyorsunuz ve bankadan hesap açtırmak gerekiyor ama Devlet Desteğini Almak İçin Bankada Hesap Açtırmak Caiz Midir? Değil midir bunu bilmiyorsunuz. Eğer bankadan açacak olduğunuz hesap devletten destek almak için ise bu caizdir.

Çünkü ortada faiz yoktur. Ama devletten habersiz yasal olmayan yollarla bankaya gidip hesap açtırırsanız buda faiz yiyeceğiniz için caiz değildir. Burada olay şu devletten destek almak için hakkınız varsa bankadan hesap açabilirsiniz. Bu caizdir. Ama devletten habersiz arada devlet yoksa siz sadece bankadan destek alırsanız bu caiz değildir. Ama tabi ki de devletin de şartları vardır. Devletin koymuş olduğu şartlarda size destek olabilmesi uygunsa destek olacaktır.

Devlet Desteği İçin Açılan Hesaplar

Son günlerde en çok merak edilen hususlardan birisi devletin vatandaşlarına yaptığı maddi destekler. Bu desteklerin sağlanması için devletçe konulan şartların taşınması halinde belli miktarlardaki ücretler şartları taşıyan vatandaşlara sağlanıyor. Bu hesapların başında kentsel dönüşüm ile ev yaptıranlar, açılan hesapta biriken paraya oranla verilen evlilik destekleri, yine yapılan birikimlere oranla verilen konut alım işi destekleri olarak sıralayabiliriz.

Sosyal yardım anlayışı içerisinde vatandaşlarına örnek destekler veren devletimiz kişilere hem para biriktirme imkanı tanıyor hem de mülk edinmenin uygun fiyatlı olmasını sağlıyor. Bu nedenle teşviklerden yararlanmanın birer tüketici olarak her vatandaşın hakkı olduğu kanısındayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir