Borsa oynama caizmi
borsa oynama caizmi

Ticaret ilişkilerinin fazlalaşması sermaye piyasasını fazlaca önem kazandırdı bu zamanlarda hisse senetleri, sermaye piyasasında çok önemli bir yere geldi ve bir ortaklık belgesi olarak değil de sanki bağımsız sadece kendisinin malı gibi alınıp satılmaya başlandı. Bu mantıkta günümüzde borsanın esasını oluşturan pay tahvili alım-satımına iki değişik istikametten bakmak gerekiyor:

İki Madde?

1) Yapım edilmesi, ticarî hizmeti caiz olan bir mevzu ile meşgul bulunan bir işletmenin pay tahvilini alarak ona ortak olmak. Kuşkusuz bu tasarruf caizdir. Alan, firmanın malvarlığına payı nispetinde ortak olur, kâr ve hasarına katılır, dilediği zaman da payını başkasına satabilir.( Piyasada bu tip holdinglerin rakamı da oldukça fazladır.)

2) Ait olduğu iktisadî bedelden bağımsız bedel kazanıp kaybeden bir pay tahvilini eldeki parayı değerlendirmek, bedelini gözetmek, iniş çıkışları koruyarak para kazanmak kastıyla alıp satmak ki, borsadaki alışverişler daha çok bu ikinci kasta müteveccihtir. Bu anlamda borsaya yatırım yapmak bütün olarak değilse de azıcık kumara, piyangoya benziyor. Asıl kıymetin üstünde ve dışında kâğıtların pahalanıp ucuzlamasına neden oluyor. Ekonomiye ve yapıma ehemmiyetli bir katkısı olmadan kazanılıp hemen kaybediliyor. Ekonomiye ve imale ehemmiyetli bir katkısı olmaksızın paralar kazanılıyor ve kaybediliyor. İşte bu bakımdan borsada sualde geçen ifadesiyle “oynamayı” her doğrultusuyla makbul bir ticaret olarak değerlendirmek çok güç.

Caiz Değildir?

İş yerinde faizcilik, alkol yapmak ve satmak, karaborsacılık, şike, yalan ve kandırma gibi dinen haram olan taşıtlarla hâsılat sağlaması halinde pay sahipleri hisse alıp satmanın ve bundan kazanç sağlamanın haram ve günaha iştirak etmek olmasından dolayı caiz olmayacağını bildirilmişlerdir.

Sonuç?

Sizce böyle şeyler caiz olabilir mi üzerinde alın teri olmayan hiç bir şey caiz değildir. Bunların içine hile giriyor kimse haram ile bir yerlere gelemez alın teri helal her şeyden daha önemli borsa oynamak caiz değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir