2b kredileri
2b kredileri

2B araziler orman vasfından çıkmış olan ve artık hazineye devredilen arazilerdir. Orman vasfını kaybetmiş olan bu 2B araziler üstlerinde yaşayan halka satılabilir. Fakat 2B arazilerinin orman köylüleri dışında başka birilerine satışı kanunlar tarafından yasaklanmıştır.

Orman köylüleri yaşadıkları 2B arazileri satın almak istiyorlarsa ve bu konuda finansman sıkıntısı çekiyorlarsa bankalar bu orman köylülerine 2B kredisi fırsatı sunmaktadır. Fakat orman köylüleri kredi kullanarak arazilerini satın almak istiyorsa bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Yerine getirmeniz gerekenlerden ilki; devlete 2B araziyi satın almak için yaptığınız başvuruyu bankaya sunmalısınız.

Bankalar orman köylülerine 2B arazi kredisi verirken şu belgeleri talep ederler:

– Krediyi kullanacak olan kişinin nüfus cüzdanı,
– Gelir belgesi, kira kontratı veya vergi levhası gibi belgeler olabilir.
– Arazinin satın alınması için devlete yapılan başvurunun bir örneği.
– 2B arazisi üzerinde hak sahibi olduğunuza dair arazi ile ilgili mal müdürlüklerinin kaşeleri ve imzaları bulunan belge.
– 2B arazisini almak için devlete başvurduğunuz sırada ödediğiniz ücretin dekontu.
2B kredisi kullanmak isteyen kişiler bu evrakları tamamlayarak bankalara başvurabilirler.

Neden 2-B Arazi Kredisi Kullanmalı?

2-B Arazi satışları esnasında devlet arazi bedelini peşin ödemesi halinde yüzde 60 lara varan indirimi vatandaşlara sağlar. Bu indirim oldukça yüksek olmasından dolayı kişiler peşin ödeme indiriminden faydalanmak için kredi kullanımına başvururlar. Alacakları finans desteği ile birlikte hem indirimden faydalanılır, hem 120 ay’a varan vadeler ile birlikte küçük taksit ödemeleri ile borçlarını kapatırlar ve böylelikle arazi sahibi olmuş olurlar.

Bankaların kullandırdıkları kredilerde rayiç bedeli ve oranları değişiklik gösterebilir. Ayrıca sözleşme ile verilen kredi karşılığı araziniz üzerine ipotek konulacaktır.

2-B Arazisinin hak sahibi, arazi bedelini ödeyecek parası yoksa bu bedeli karşılayabilmesi için diğer bir alternatif yol ise müteâhhitler ile anlaşarak yapılacak binalar karşılığı ödenebilmesi. Bazı bölgelerde önemi büyük noktalardaki arazilere sahip olunması müteâhhitlerin iştihanı kabarttığı gibi yüksek kâr marjları beklendiğinden böyle bir yola başvurulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir