Kardeşin Borcundan Dolayı Haciz Gelir mi?

Günümüzde parasal işlemlerimizi istemesek te bankalar üzerinden yapmakla mükellefiz. Özellikle bir toplu para ihtiyacı olduğu zaman insanlar direk kredi kullanma yoluna gidiyor. Bunun sebebi para alışverişinin yasal olarak yapılan mecraların bankalar olması ve kişilerin haklarının yasal prosedürlerle korunmasıdır.

Finans kuruluşları verdikleri kredilerin geri dönüşünü mümkün kılmak için kurallar koyarlar ve yasaların elverdiği haklarda kişilerden geri alırlar. Ancak bankalar verdikleri kredilerin hepsinin geri tahsilini yapamazlar. Kredi kullanan kişiler yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı kredi borçlarını ödeyemez hale gelebilir ve bunun sonucu haciz gelmesine kadar gidebilir. Bankalar bu evreye gelene kadar kişiyi birkaç kere farklı kanallar yoluyla uyarırlar. Fakat kişi bu uyarılara rağmen hala kredi borcunu ödemezse haciz işlemleri başlatılıyor.

Kişinin borcundan dolayı birçok aile bireyi zor durumda kalabilir. Bu borcu ödemekle yükümlü olabilir. Pe ki krediyi kullanan kişinin kardeşleri için bu durum söz konusu mu?

Kardeşimin Borcundan Dolayı Bana Haciz Gelir mi?

Kredi borcunu ödeyemeyen bir kardeşi olanlar ise,  kardeşinin borcundan dolayı kendisine haciz gelip gelmeyeceğini merak ederler. Ülkemizde son yıllarda bu konuda oldukça büyük gelişimler yaşandı ve tüketicilerin haklarının korunmasına özen gösterilmesi açısından hem devlet açısından hem bankalar tarafından gerekli adımlar atıldı ya da sivil toplum kuruluşlarının çağrıları ile yapılmaya çalışıldı.

Haciz işlemlerinin basamakları vardır. Bir kişi borcundan dolayı icraya verilmişse bunun için ilgili icra müdürlüğü borçlu kişiye tebliğ çıkartılarak borcun ödenmesi istenilir. Kişi bu borcu ödemekten imtina ederse haciz işlemlerine başlanır.

Bu haciz borçlu kişinin ilk etapta maaşına ve banka hesaplarına olur. Hesaplarında para bulunmayan ve işi bulunmayan kişiler için haciz farklı yapılır. Kardeş borcundan dolayı elbette size de haciz gelebilir. Ancak bu işlemin gerçekleşmesi için borçlu olan kardeş ile aynı adreste ikamet etmeniz gerekir. Adrese dayalı kayıt sisteminde bulunan adresiniz borçlu olan kişiyle aynı adresse bu haciz işleminde o hanedeki herkes etkilenecektir. Eşya hacizlerinde borçlu olmasanız dahi eşyanın size ait olduğunu, fatura gibi benzeri dayanak belgeleriniz ile icra memurlarına sunabilmeniz gerekir. Aksi takdirde haciz işleminde sizin de mallarınıza el konulur. Taşınmaz mallarınıza ise mal üzerinde bir hak sahibi olmadığı sürece bir haciz işlemi gerçekleştirilemez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git