Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?
13 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.425 kez okundu.
Reklam

Yasal hakların korunması açısından gerçekleştirilecek faaliyetler için istenilen şartlardan biri kişinin hastanelerden alacakları sağlık kurul raporlarıdır. Fakat bu şart kredi taleplerinin hiç birinde istenilmemektedir. İleriki tarihlerde bu hususun istenilen şartlar arasına girer mi bilinmez ancak şu an böyle bir talep edinilmemektedir.

Bu hususun kanserli hasta ile ne ilgili olduğunu düşünüyorsanız sorularınızı cevaplamaya devam edelim.

Bankalar kredi talep eden kişilerin rahatsızlıklarını, yaşamını ne kadar daha idame edeceğini bilemezler. Doğal olarak  bunları bilmeleri de imkansızdır. Kişi tedavi edilmeyen bir hastalığı olduğu dönemde  bankalardan kredi çekebilir. Bu kredinin vadesi ne olursa olsun gerek rahatsızlığından dolayı gerekse farklı sebeplerden dolay krediyi çeken vefat edebilir.

Vefatın nedeni ister kanser hastalığından olsun, ister kalp krizi ya da trafik kazası olsun bir noktandan sonra kredi borçlarının ödenmesi için ilk devreye giren husus Hayat Sigortasıdır.

Hayat Sigortası Her Ölen Kişinin Kredi Borçlarını Ödemeyebilir?

Bazı bankalar kredi tahsisi gerçekleştirirken yapacakları sözleşmede kişinin kalıtsal rahatsızlığı olup olmadığı, yaşı, sigara kullanıp kullanmadığı gibi hususlarda beyan talebinde bulunur. Bu talep ile birlikte kanser hastalığı olan bir kişinin olmadığı beyanı sonrası vefat etmesinin ardından sigorta kredi borcunu ödemeden önce ölüm raporu istemektedir. Bu raporda kişinin kanserden öldüğü yazıyor ise sigorta şirketi bu borcu  ödemekten imtina etmek için karşı dava açabilir. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı  alınmış yargı kararları mevcuttur. Küçük limitler için sigorta şirketleri gerekli hassasiyeti göstermezken büyük limitteki borçların peşine düşebilmektedirler.

Finans kuruluşları verdikleri her nevi kredi türü için belli bir poliçe ücreti karşılığında gerçekleştirdikleri bu sigorta kapsamında kredi borcu sigorta şirketince karşılanır. Hatta ödenmiş taksitler bulunuyorsa bu taksitler toplamı da varislere iade edilir. Konut kredisi kullanımlarında hayat sigortası poliçesi düzenlendiği zaman, poliçe bedeli kredi kullanılan tarihte belli olurken, poliçe ile her yıl sigorta ettirilen rakam düşmektedir.

Ancak bu sigortanın yaptırılmasında zorunluluk yoktur ve kişinin kredisi için sigorta yapılmayabilir. Bu gibi durumlarda kişinin borçları ödenmesi varsa kefilden istenilir. Kefilin olmadığı durumda ise tek bir alternatif kalmıştır o da ölen kişinin varisleridir. Varisler borçlunun bıraktığı miras için reddi mirasta bulunmadıkları sürece bu borçları varisleri ödemek zorundadır.

Etiketler:

Reklam
Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Şükran akyol dedi ki:

  Benim babam 12000 binlira kredi çekti ve bunun 7000 lirasını ödedi krediyi çektik ten sonra kanser hastalığına yakalandı vefat etti 4500 borç kalmıştı sigorta bu borcu kapattı bizede sadece 800 lira verdi ama biz almadık ne yapmalıyım sizce

  1. Turan Ay dedi ki:

   Şükran hanım kredi çekerken imzalanılan hayat sigorsatı sözleşmesini inceleyin. Burada hangi şartlar altında ödeme yapılacağı hususları ayrıntılı olarak belirtiliyor. Hakkınız bulunuyorsa bunu bankadan talep edin. Ödemezlerse adli yollara başvurmalısınız.

 2. Kürşad dedi ki:

  Babam kanser e yakalanmadan önce 25000 tl kredi çekti ve kanser e yakalandı son 2 taksit kala vefat etti geri ödeme almak için 3 ay önce bankaya başvuruda bulunduk annem ve kardeşlerime ayrı ayrı hesap açıldı ama ala para yatmıyor sigorta şirketini atıyoruz insan gibi cevap vermiyorlar açeleniz ne deniyor ne yapmalıyız

Sayfa başına git