2018 Fakirlik Sınırı

Muhtaçlık yardımı, halk arasında diğer adıyla Fakirlik Maaşı ekonomik durumu yerinde olmayan, belli bir geliri bulunmayan ve muhtaç durumdaki kişilere üç ay aralıklarla yapılan bir devlet yardımıdır.

Resmi olarak muhtaçlık yardımı olarak geçmesine rağmen vatandaşlar arasında fakirlik maaşının sekreteryasını  İl ve İlçe merkezlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıfları yapmaktadır. Gerekli olan şartları taşıyan kişiler bu ücreti alabilmek için vakıflara başvuru yapması sonucu gerekli işlemler başlatılır.

Başvuru sonrası Vakıf kişinin teknik ve fiziki bilgilerine ihtiyaç duyar. Bunun için kişinin ikamet ettiği hanesindeki gelirlerde etkili olur. Kişinin hanesine ne kadar maaş giriyor, düzenli geliri bulunuyor mu, kişinin ve hane halkı üzerine taşınmaz gayrimenkul bulunuyor mu ve en önemli SGK kaydının bulunup bulunmadığı gibi sorulara cevap bulunurken, teknik araştırma sonucunda sosyal incelemeci kişinin evine giderek gerekli araştırmaları yapar. Evdeki ekonomik durumu inceleyen görevli gerekli tutanakları tutar ve belgeleri ile birlikte başvuruyu Vakıfın Mütevelli Heyetine sunar.

Kişinin SGK kaydı bulunuyorsa, ev hanesinde birinin dahi bu kayıtlarda ilişiğinin bulunması halinde ve üzerine taşınmaz gayrimenkul tesciline rastlanırsa bu yardım için başvuru bulunan kişinin dosyası heyete girdikten sonra reddedilecektir. Mantıken geliri bulunan bir kişiye muhtaç olduğuna dair yardım yapılması beklenemez.

Vakıfların Mütevelli Heyetleri acil bir durum olmadığı sürece haftada bir toplanmaktadır ve ele gelen dosyaları inceleyerek bir karara bağlamaktadırlar. Başvuru yapan kişi bütün şartları taşıyor ise, kişinin geliri muhtaçlık sınırı altında bulunuyorsa kişiye üç ayda bir olmak üzere düzenli olarak nakdi yardım yapılmaktadır.

2018 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar?

Muhtaçlık sınırının hesaplanmasında her yıl yeniden miktarları belirlenen Asgari Ücret etkilidir. Belirlenen bu ücretin 1/3 ‘ ü oranında hesaplama ile sınır limiti belirlenir. Asgari ücrete gelen artış ile birlikte muhtaçlık sınırı da artış gösterir. 2016 yılındaki sınır 393 lira iken 2017 yılına girilmesinin ardından bu rakam 468 lira olarak işlem gördü. 2018 yılındaki asgari ücretin miktarı henüz açıklanmadı. 2018 yılı için kişilerin eline geçecek olan net ücretin açıklanması ile birlikte muhtaçlık sınırının ne kadar olacağını sitemizden takip edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
error: Content is protected !!