Muhtaclik yardimi
muhtaclik yardimi

Muhtaçlık yardımı, halk arasında diğer adıyla Fakirlik Maaşı ekonomik durumu yerinde olmayan, belli bir geliri bulunmayan ve muhtaç durumdaki kişilere üç ay aralıklarla yapılan bir devlet yardımıdır.

Resmi olarak muhtaçlık yardımı olarak geçmesine rağmen vatandaşlar arasında fakirlik maaşının sekreteryasını  İl ve İlçe merkezlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıfları yapmaktadır. Gerekli olan şartları taşıyan kişiler bu ücreti alabilmek için vakıflara başvuru yapması sonucu gerekli işlemler başlatılır.

2018 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar?

Muhtaçlık sınırının hesaplanmasında her yıl yeniden miktarları belirlenen Asgari Ücret etkilidir. Belirlenen bu ücretin 1/3 ‘ ü oranında hesaplama ile sınır limiti belirlenir. Asgari ücrete gelen artış ile birlikte muhtaçlık sınırı da artış gösterir. 2016 yılındaki sınır 393 lira iken 2017 yılına girilmesinin ardından bu rakam 468 lira olarak işlem gördü. 2018 yılındaki asgari ücrete göre fakirlik maaşı ya da muhtaçlık yardımı  483 lira olarak belirlendi. 

Başvuru sonrası Vakıf kişinin teknik ve fiziki bilgilerine ihtiyaç duyar. Bunun için kişinin ikamet ettiği hanesindeki gelirlerde etkili olur. Kişinin hanesine ne kadar maaş giriyor, düzenli geliri bulunuyor mu, kişinin ve hane halkı üzerine taşınmaz gayrimenkul bulunuyor mu ve en önemli SGK kaydının bulunup bulunmadığı gibi sorulara cevap bulunurken, teknik araştırma sonucunda sosyal incelemeci kişinin evine giderek gerekli araştırmaları yapar. Evdeki ekonomik durumu inceleyen görevli gerekli tutanakları tutar ve belgeleri ile birlikte başvuruyu Vakıfın Mütevelli Heyetine sunar.

Kişinin SGK kaydı bulunuyorsa, ev hanesinde birinin dahi bu kayıtlarda ilişiğinin bulunması halinde ve üzerine taşınmaz gayrimenkul tesciline rastlanırsa bu yardım için başvuru bulunan kişinin dosyası heyete girdikten sonra reddedilecektir. Mantıken geliri bulunan bir kişiye muhtaç olduğuna dair yardım yapılması beklenemez.

Vakıfların Mütevelli Heyetleri acil bir durum olmadığı sürece haftada bir toplanmaktadır ve ele gelen dosyaları inceleyerek bir karara bağlamaktadırlar. Başvuru yapan kişi bütün şartları taşıyor ise, kişinin geliri muhtaçlık sınırı altında bulunuyorsa kişiye üç ayda bir olmak üzere düzenli olarak nakdi yardım yapılmaktadır.

One Comment

  1. Merak ettim gelir testi yapilirken il disinda okuyan fakat nufus kaydi hanede olan kisi sayisina ekleniyormu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir