Komur yardimi yapilacak
komur yardimi yapilacak

Bakanlar Kurulu yapmış olduğu toplantı sonrası Muhtaç Ailelere Kömür Yardımı yapılmasına dair alınmış karar Resmi Gazetede Yayımlandı.

Resmi Gazetede 9 Ocak 2017 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 11179 sayılı karara göre 2018 yılında muhtaç ailelere ısınmalarına yardımcı olmak amaçlı kömür yardımı yapılması karar bağlandı.

Ne Kadar Kömür Yardımı Yapılacak?

İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca belirlenecek olan muhtaç ailelere, ailelerinde talepleri doğrultusunda 500 kg bedelsiz kömür yardımı yapılması bölgenin iklimi ve kömürün cinsine göre yapılacak.

Dağıtım Organizasyonu

Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) ile Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) tarafından yapılacak sevkiyatlar sonrası dağıtımı yapılacak kömürün kriterleri ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca belirlenecek. Sevkiyatlar TCDD tarafından yapılacak.

Muhtaç ailelere kömür yardımı yapılmasında kömürün sevkiyatının  il ve ilçelere yapılmasının ardından İl ve İlçe SYDV tarafından dağıtımı gerçekleştirilecek. Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğine uygun olarak belirlenecek kömürün vergi ve harçları ise TKİ ve TTK tarafından karşılanacak.

Hangi İller Ne Zaman Alacak?

Muhtaç Ailelere Kömür Yardımı yapılması, yardımın yapılacağı ilin iklim koşullarına göre yapılması kararlaştırıldı. Buna göre dağıtımın sağlanabilmesi için takvim belirlenmiş durumda. Her il’in kömür dağıtım tarihleri farklı olacak. Buna göre Antalya, Aydın, Isparta, Kırklareli, Kocaeli gibi şehirler Eylül, Ekim ve Kasım Aylarında alacak.

Kömür Yardımından Faydalanmak İçin Ne Yapmalı?

SYDV, bölgelerinde bulunan muhtaç ailelere maddi olarak yardım yapabilmek için belirli şartları taşıyor olmalarına bakıyor. Bunun için muhtaçlık sınırının altında bir gelirinizin olması ilk şartlardan birisi. 2018 Yılı Muhtaçlık Sınırı altında bir gelirinizin olması ile SYDV başvuru yapmanız gerekecek. Bu başvuru sonrasında vakıflarca yapılan inceleme sonrası Mütevelli heyetince verilecek karara istinaden belirtilen bölgelerde 500 kg kömür yardımı alabileceksiniz.

Kömür yardımı yapılması için Hazine Müsteşarlığının 02.01.2018 tarih ve 56 sayılı yazılarındaki talepleri üzerine Bakanlar Kurulunca karara bağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir