2 1 1
2 1 1

Koronavirüs salgını nedeniyle bazı iş yerlerinin kapatılma zorunluluğunun söz konusu olması sonucu iş yeri sahipleri ve çalışanlar ekonomik açıdan problem yaşayınca devlet tarafından korona virüs tedbirleri kapsamında devlet bankaları Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından ihtiyaç sahipleri için ‘’Bireysel İhtiyaç Destek Kredisi Kampanyası’’ düzenlenmiştir. Kampanya kapsamında başvuruda bulunan tüketicilerin bazılarının başvuruları sonuçlandırılırken, bazılarının başvuruları halen değerlendirme sürecindedir.

Süreç içerisinde Ziraat Bankası üzerinden Bireysel İhtiyaç Destek Kredisi kullanan tüketicilerden ‘’Ziraat TL Kullandırma Komisyonu’’ adı altında kesinti yapılmakta olup, tüketiciler adına yapılan kesinti konusunda şikayetler bulunmaktadır.

TL Kullandırma Komisyonu Nedir?

Bankalar tarafından onaylanan kredi tutarları üzerinden kredi kullandırma sırasında onaylanan tutarla orantılı olarak kesinti yapılmaktadır. Yapılan kesintiye de ‘’TL Kullandırma Komisyonu’’ adı verilmektedir.

Konuyu örneklerle açıklamak gerekirse Ziraat Bankası üzerinden ‘’Bireysel İhtiyaç Destek Kredisi’’ kullanan bir tüketici,  10 bin TL tutarında bir kredi kullanırsa 10 bin TL üzerinden Ziraat TL kullandırma komisyonu olarak 110 TL ile birlikte 5,5 TL’de BSMV tutarı alınarak toplam 115,5 TL bir kesinti yapılmaktadır. Doğal olarak kullanılan kredi miktarı düştükçe TL kullandırma komisyonu da azalmaktadır.

7.500 TL kredi kullanan bir tüketiciden 82,5 TL kesilirken, 5.000 TL kredi kullanan bir tüketiciden 55 TL ve 3.000 TL kredi kullanan bir tüketiciden 33 TL Ziraat TL kullandırma komisyonu kesilmektedir.

Ziraat tl kullandırma komisyonu

Ziraat Bankası Bireysel Destek İhtiyaç Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası Bireysel Destek İhtiyaç Kredisi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle ekonomik hayat ve dolayısıyla üretim ve istihdam açısından oluşabilecek hasarları minimuma indirgemek açısından “Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirleri kapsamında hane aylık geliri 5.000 TL’nin altında olan bireysel müşteriler için sunulan bir kredidir.

Ziraat Bankası bireysel müşterileri hane aylık gelirinin 5.000 TL altında olması durumunda Ziraat Bankası Bireysel Destek İhtiyaç Kredisi olarak 10.000 TL’ye kadar, 6 ayı ödemesiz olmak üzere 36 ay vade ile %0,49 faiz oranıyla aylık eşit taksitli kredi kullanma imkanı tanınmaktadır.

Ziraat Bankası Bireysel Destek İhtiyaç Kredisi, internet bankacılığı ya da Ziraat mobil uygulaması kullanarak ‘’Başvuru’’ menüsü üzerinden ‘’Başvuru Takip’’ butonunu tıkladıktan sonra ‘’Ürün Başvuruları’’ ekranı aracılığıyla hemen kullanılabilmektedir.

Kredi kullanabilmek için öncelikle Ziraat Bankası banka kartınız ve kart şifreniz mevcut ise, internet bankacılığı ya da Ziraat Mobil uygulaması üzerinden ‘’Hemen Başvur’’ seçeneğini kullanarak parola oluşturma işlemini gerçekleştirebilir ve yukarıda belirttiğimiz gibi kredinizi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kredinizi Ziraat Bankası ATM’lerinizden banka kartınızla kullanabilir ya da banka kartınız yoksa ‘’Kartsız İşlemler’’ menüsünden giriş yaparak ‘’Diğer İşlemler’’ menüsüne ve son olarak ‘’İhtiyaç Destek Kredi Ödemesi” seçeneğine giriş yaparak kredinizi kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Destek İhtiyaç Kredisi başvurunuzu takip edebilmek için internet bankacılığı ve Ziraat Mobil uygulaması üzerinden ‘’Başvurular’’ menüsüne giriş yaparak, bireysel-kredi-basvurulari/ihtiyac-destek-kredisi-kullandirim menülerini takip ederek, açılan sayfa üzerinden kredinizin hangi aşamada olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Destek İhtiyaç Kredisi Ödeme Planı Nasıldır?

Ziraat Bankası Bireysel Destek İhtiyaç Kredisi; en az 3.000 TL olmak üzere, 5.000 TL, 7.500 TL ve maksimum 10.000 TL limitlerle kullanılabilmektedir. Krediniz onaylandıktan sonra 6 ay ödeme yapmaksızın sonrasında 30 ay içerisinde aylık eşit taksitlerle ödemenizi yapabilirsiniz.

Kredi Tutarı                            Taksit Tutarı                            Efektif Yıllık Faiz Oranı

10.000 TL                                       376 TL                                            8,1326

7.500   TL                                       282 TL                                            8,1326

5.000   TL                                       188 TL                                            8,1326

3.000   TL                                       113 TL                                            8,1326

Ziraat Bankası Bireysel Destek İhtiyaç Kredisi kullanımı sırasında kredi tahsis ücreti kredi tutarı üzerinden %0,5 oranında kesilmekte olup, ayrıca kredi tahsis ücreti üzerinden de %5 oranında Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) alınmaktadır. Bunların dışında da  krediler kullandırılırken, kefalet tutarı üzerinden %0,6 oranında bir komisyon tahsil edilmekte ve bu komisyon Kredi Garanti Fonu (KGF)’ na ödenmektedir.

Ziraat tl kullandırma komisyonu

Ziraat TL Kullandırma Komisyonu Geri Alınabilir mi?

Genel anlamda Ziraat Bankası diğer bankalarda olduğu gibi kredi kullanımı sırasında TL kullandırma komisyonu adı altında bir ücret almakla birlikte, Ziraat TL kullandırma komisyonu ile ilgili Ziraat Bankası Bireysel Destek İhtiyaç Kredisi’nde de uygulanması müşteriler tarafından tepkiye neden olmaktadır. Bu nedenle kredi kullanımı sırasında yapılan kesinti ile ilgili Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri’ni arayarak, ücret iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Ücret iadesi talebinize olumsuz cevap verilmesi durumunda ise, yaşadığınız il ya da ilçede bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yaparak Ziraat TL kullandırma komisyonu iade talebinizle ilgili işlem başlatabilirsiniz.

Ziraat TL Kullandırma Komisyonu Şikayetleri

Ziraat TL kullandırma komisyonu ile ilgili müşterilerin çok fazla şikayeti olmakla birlikte internette bulunan şikayet siteleri üzerinden de bankaya iade talepleri iletilmektedir.

Kullanıcı diyor ki,

Ziraat Bankası üzerinden çekmiş olduğum 5.000 TL’lik destek ihtiyaç kredisi üzerinden 55 TL Ziraat TL kullandırma komisyonu ile birlikte 2,75 TL’de BSMV tutarı adı altında kesinti yapılmıştır. Yapılan kesintiler onayıma ya da bilgime sunulmadan yapılmıştır. Onayım ve bilgim olmadan yapılan kesintilerin ivedilikle iadesini talep ediyorum.

Kullanıcı diyor ki,

Temel İhtiyaç Destek Kredisi adı altında Ziraat Bankası’ndan 3.000 TL kredim onaylandı ve hesabıma aktarıldı. Fakat 34,65 TL gibi bir tutar Ziraat TL kullandırma komisyonu ve BSMW adı altında kredi tutarımdan tahsil edilmiştir. 34,65 TL tutarında yapılan kesintinin tarafıma iadesini talep ediyorum. Bunu kesme nedeninizi öğrenerek, böyle bir bilgiyi önceden neden paylaşmadığınız konusunda da bilgilendirilmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir