65 yas ayligi
65 yas ayligi

Halk arasında 65 yaş aylığı olarak bilinen fakat gerçekte 2022 sayılı kanun ile 1976 yılında hayatımıza giren 65 yaşını dolduran muhtaç durumdaki, kimsesiz Türk Vatandaşlarına maaş bağlanması ile ödenen aylık tutar her yıl asgari ücret ile birlikte değişikliğe uğruyor. 2018 yılına girmemizle birlikte 65 yaş aylığı yada yaşlılık aylığı denilen bu 2022 sayılı kanunla bağlanan maaş ne kadar olduğunu açıklayalım.

65 Yaş Aylığı Kimlere Bağlanıyor?

Bakıma muhtaç durumdaki kişilere bu ücretin ödenebilmesi için adından da anlaşılacağı üzere 65 yaş üstü olunması gerekiyor. Burada gelir kriteri kişinin kendisi ve eşi üzerinden bakılıyor. Kişinin geliri fakirlik sınırı, muhtaçlık sınırı diye adlandırılan limitler üzerinden hesaplanıyor. Bu limit asgari ücretin içerisindeki vergi iadesi ile Asgari Geçim İndirimi haricindeki tutarın 1/3 ü olarak hesaplanmış. Bu tutarın altındaki aylık geliri olan kişilere 65 yaş aylığı bağlanıyor. 2018 yılı sınırı ise 484 TL olarak belirlendi.

2018 Yılında 65 Yaş Aylığı Ne Kadar

2022 sayılı kanuna göre gerekli şartları taşıyan kişilere bağlanan 65 yaş maaşı 3 aylık 800 TL olarak ödenecek. Genel olarak bu tutarın yetip yetmeyeceği tartışmalara neden olurken, sosyal devlet anlayışıyla yapılan yardım kalemleri bir hayli fazla ve devlet her türlü destek için vatandaşının yanında.

Güncelleme : Seçim öncesinde başbakanın açıklaması ile birlikte aylık 500TL yani üç ayda bir artık 1500TL olarak ödenecek.

65 Aylığına Nasıl Başvurulur?

2022 sayılı kanun kapsamında bu haktan yararlanmak için İllerde Valilik bünyesinde, ilçelerde ise Kaymakamlıklar bünyesinde kurulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılması gerekiyor. Yapılan başvuru sonrası vakıfların mütevelli heyetlerince muhtaçlık kararı alınması ile maaş bağlanıyor. Karar bağlanmasından önce başvuru sahibi ve hane halkının gelirleri, mevcut mal varlığı, emekli maaşı alıp almadığı gibi hususlar teknik olarak inceleniyor ve başvuru dosyasına konuluyor. Heyet bu dosyadaki evrakları inceleyerek gerekli karara varıyor.

Başvuru yapmanız için kimliğiniz yeterli. Vakıflarda görevli personel bürokratik engelleri aşarak sizlere kolaylıklar sunuyor ve başvurunuzu hemen alabiliyor. Başvuru 65 yaşını geçmiş kişiler için başkaları tarafından yapılacaksa bunun için vasilik kararının bulunması gerektiğini hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir