Yasal takibe dusenlere kredi verenler
yasal takibe dusenlere kredi verenler

Bu makalemizde yasal takibe düşen, icralık durumdaki tüketicilerin nasıl kredi alabileceklerini, kredileri hangi şartlarda alabilecekleri, yasal takipte olanların kredi notunu nasıl yükselteceklerini anlatacağız.

Yasal takibe düşenler için Kredi Verenler

Finans kuruluşlarından kredi kullanan ve kredinin geri ödemesinin taksit gününü aksatanlar ile geri ödemeyi gerçekleştiremeyerek yasal takibe düşenler tüketicilerin kredi notları düşmektedir. Kredi notu ve Findeks Notu düşen tüketiciler  borçlarını ödemiş olsalar dahi bankalardan yeni bir kredi kullanımını sağlayamazlar. Çünkü bankalar bu tüketicileri risk kapsamında görürler ve kredi geri ödemesinin sağlanmayacağını varsayarak hareket ederler.

Tüketici kredisi kullanan ve ödemesini yapmayanlar icra takibine düşerler. İcra takibi ile Merkez Bankası nezdinde bulunan kara listeye girdiklerinden dolayı yeni kredi kullanımına başvursalar bile alamazlar. Kara liste içerisinde tüketicinin ismi ilk etapta 5 yıl her kredi başvurusunda çok önemli olsa da, finansal açıdan bankalar ile alışverişleriniz şahsi bilgilerinizden hiçbir zaman silinmeyecektir.

Kredi notunuzun düşük olduğu durumlarda yasal takibe düşseniz dahi bazı özel bankalar kendi mevzuatları çerçevesinde tüketici lehine ağır şartlarda kredi verebiliyorlar. Bu gibi durumlarda bankalar özellikle kişilerden ipotek talebinde bulunarak vereceği kredinin karşılığının çok daha fazlasıyla kendilerini güvene alırlar. Üzerinize kayıtlı olan; ev, arsa, taşıt, tarla gibi taşınmazlar ile kredi notunuz düşük dahi olsa kredi kullanabilirsiniz.

Bunlarla birlikte banka sizden kefil talebinde bulunabilir. Alacağınız kredi miktarına göre  birden fazla kefil  istenebilir. Normal şartlarda vereceği faiz miktarlarının üzerindeki oranlarda kredi sağlayabilirler.

Ancak tüketiciler finans kuruluşlarının kredi karşılığı bütün taleplerini yerine getirse bile, bu bankaların kesin kredi vereceği anlamına gelmez.

Çalıştığınız kurum ve kuruluşların maaş ödemeleri karşılığı anlaşma yaptığı bankalar,  sizlerin aylık gelirinizi kesintisiz görmektedirler. Gününde yatan maaşlardan yapacakları kesintiler ile kendilerine güvene alan bankalar sizlere yasal takipte olmanız durumda da kredi verebilirler.

Tüketiciler kredi sağlayabilmeleri adına kredi notunu yükseltmeleri gerekmektedir. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, o kadar çok oranda kredi kullanabilirsiniz.

Peki Kredi Notumuzu Nasıl Yükseltiriz?

Kredi notu nasıl yükseltilir? Yazımızda ayrıntılı olarak anlattığımız gibi, Tüketiciler kredi notlarını yükseltmek istiyorlarsa öncelikle yasal takibe düşen kredi borçları da dahil olmak üzere bankalara olan bütün borçlarını ödemeleri gerekmektedir.

Aldıkları kredilerin geri ödemelerine sadık kalarak kredi notunuzu ve findeks notunuzu düşürmüş olacaksınız. Ancak ödemediğiniz borçlarınızdan dolayı çok çabuk düşen notunuz, çok yavaş bir şekilde yükselecektir.

YouTube video

8 Comments

  1. İki yıldır kredi kullanamadim. Bankalar kredi vermiyor. İcrada dosyam var. Nasıl kredi alırım

    1. İsmail bey ;

      Merhaba elden senetle kredi imkanımız bulunmaktadır.
      mail atın yardımcı olalım

  2. Ben gökhan 5 yıl önce battım 3 bankaya borcum var karalistede olduğum için borçlarımı toparlayamıyorum 4yıldır iyi işim var 3800 maaşım oldu ama 4te 1 i banka kesiyor 40.000 tl ye banka borçlarım kapanıyor bukonuda yardımcı olabilecek varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir