Vodafone taahhüt sorgulama
Vodafone taahhüt sorgulama

Vodafone taahhüt sorgulama işlemi, sözleşme süresini göstermektedir. Bu sözleşmeden caymak isteyen kişiler, cayma bedelini ödemek zorundadır.

İletişimin her geçen gün daha iyi olanaklara sahip olması ve insanların sürekli olarak iletişim halinde kalmaları, operatör denilen hat firmalarının doğmasına neden olmuştur. Bu firmalardan bir tanesi de ülke içinde, dışında çok sayıda müşterisi bulunan Vodafone operatörüdür.

Hem internet hem de telekomünikasyon hizmeti sunan firma, müşterilerinin devamlılığı ve gelirini dengede tutmak amacıyla sözleşmeler karşılığında hizmetler sunar. Aylık ödeme esasına dayalı olacak şekilde bir yıllık veya iki yıllık sözleşmeler sayesinde; uygun fiyata, kullanım kesintisi olmadan, önce kullanıp sonra ödeme yapılarak hizmet alma imkanı yakalanmıştır.

Bazı müşteriler sözleşme süresi dolmadan caymak isteyebilir. Bu durumda bir sözleşme ihlali olduğu ve müşteri tarafından fesih talebi oluştuğu için ‘Cayma Bedeli‘ denilen yasal bir güvence bedelinin firmaya ödenmesi gerekir. Herhangi bir Vodafone üyeliği bulunan ve cayma yapmak isteyen müşterilerin; taahhütlerini sorgulamayı, cayma bedellerinin tutarını ve cayma bedelini nasıl hesaplayacaklarını bilmeleriyse şarttır.

Vodafone Taahhüt Sorgulama Nedir?

Operatörler içerisinden Vodafone firmasını seçen ve sözleşme çerçevesi dahilinde hizmet almaya devam eden kullanıcılar, sözleşmelerinin ne kadar süresinin kaldığını kontrol edebilirler. Vodafone taahhüt sorgulama işlemi için belirli adımların takip edilmesi gerekmektedir.

Firmayla müşteri arasında gerçekleşen sözleşmede, hizmet alma ve ödeme yapma borç ilişkilerini doğuran sürece ‘Taahhüt süresi‘ denilecektir. Doğal olarak taahhüt sorgulama dendiği zaman; ne kadar süre daha ödeme yapılması gerektiğini, alınan hizmet içeriklerinin ne kadar süre aynı fiyat tarifesi üzerinden kullanılabileceğini ve cayma bedeli olmadan fesih yapmak için kalan sürenin ne olduğunu çıkarmak gerekecektir.

Birkaç yöntem uygulanarak yapılabilecek olan Vodafone taahhüt sorgulama sayesinde kolaylıkla anlaşmaya dair detaylara ulaşılabilecektir.

Vodafone Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vodafone taahhüt sorgulamak için tercih edebilecek birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemler içerisinden en kolay geleni veya şartlar için en uygun olanı tercih edilerek doğru sorgu sonuçlarına ulaşılabilir.

Bu yöntemler şu şekildedir:

  • Vodafone müşteri temsilcisini aramak: Yasal olarak firmanın karşısında yer alan, hizmeti aldığı görülen ve belgelenen kişinin müşteri temsilcisine arama yaparak bağlanması sağlanır. İstenen güvenlik doğrulama sorularına yanıt verildikten sonra taahhüt sorgulama talebi görevliye bildirilir ve sonuçlara sözlü olarak ulaşılır.
  • Vodafone yanımda uygulamasını kullanmak: Firmanın geniş çapta hizmet vermesi ve her geçen gün de büyümeye devam etmesi nedeniyle müşteri hizmetleri yetersiz kalabilir. Ayrıca işlemleri daha hızlandırmak ve her an taahhüt bilgilerinin görüntülenmesini sağlamak için uygulama geliştirilmiştir. Vodafone Yanımda isimli uygulamadan sorgulama yapılabilmektedir.
  • Bayilere giderek sorgulama: Temsilci olacak şekilde işletme birimleri açan ve müşterilere yüz yüze hizmet sağlayan işletmelere giden yasal hizmet yükümlüsü tarafından personellere istek aktarılır. İster yazılı istenirse de sözlü olarak sonuç kişiye aktarılır.

Vodafone Cayma Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Cayma bedeli, hem hukuki olarak firmanın kendi devamlılığı için geliştirdiği hem de devletin işletmeleri güvence altına almak istemesinden dolayı geliştirilmiştir. Doğal olarak işin içerisinde yasal bir süreç baş göstereceği için cayma bedeli hesaplanarak tarife iptalinin mantıklı mı yoksa değil mi olduğu kararına varılmalıdır.

Vodafone taahhüt cayma bedeli
Vodafone taahhüt cayma bedeli

Bedel hesaplanırken önce sözleşmenin imzalanarak yürürlüğe girmiş olduğu tarihe ve kaç yıllık imzalanmış olduğuna bakılır.

Hangi tarihte hizmet alımı başlamışsa hizmet süresi o tarihten itibaren en fazla iki yıl olacaktır. Daha sonra kaç aylık kullanım yapıldığı ve kaç ay kullanım yapılmak istenmediğine bakılır.

Çıkan ay bazındaki sayıyla ödenmesi gereken KDV harici hizmet bedeli çarpılır. Elde edilmiş olan miktar, cayma bedelinin kendisidir. Örnek olarak; haziran ayında hizmet almaya başlayan ve taahhüt süresi bir yıl olan kişinin iki ay sonra (Ağustos ayı) cayma bedeli hesap edilmek istendiğinde ve tarife bedeli elli lira olduğunda işlem basittir. Kalan süre on aydır ve tarife bedeli elli ile çarpıldığında beş yüz lira bulunur. Bu ücret ödenerek sözleşme feshedilebilecektir.

Vodafone Net Cayma Hakkı Kaç Gündür?

Vodafone firmasının internetinden yararlanarak net bağlantısı yapan müşteriler belirli durumlar göz önünde tutularak cayma hakkından yararlanabilirler.

Yanılma, hataya düşme, fiil ehliyeti olmayan kişinin işlemi ve kısıtlama kararı bulunması nedenleriyle yapılacak olan işlemler için cayma bedeli olmadan, hatanın farkına varmak için yeterli görülen ve hiçbir açıklamaya gerek duyulmadan iptal yapılabilen haklar tanınmıştır.

İnternet için bu süreç taahhüt imzası atıldıktan ve sözleşme yürürlüğe konulduktan sonraki on gündür. İş günü olarak bir ayrım olmadan on takvim gününü kapsayan bu süreç içerisinde Vodafone net hizmeti alan ve caymak isteyen müşterilerin bedel ödemeleri gerekmeyecektir. Ancak on birinci güne girildiği andan itibaren artık bu hak kaybedilir.

Vodafone Net Ev İnterneti Nasıl İptal Edilir?

Ev internetleriyle alakalı olan sıkıntılarda ve işlem değişikliklerinde telekomünikasyon çalışanları görev almaz. Özel olarak ev interneti için müşteri danışma hattında çalışan temsilcilere ulaşılarak iptal yapılmalıdır.

İnternet kurulumunu üzerine almış olan kişinin arama yaptıktan sonra baba adı ve doğum tarihinin detaylarını söylemesi gerekir. Sistemde olan bilgilerle eşleşme yapıldıktan sonra doğru kullanıcılar için iptal işlemi adımları izlenir.

En son aşamada müşterinin; cayma bedelinin ne kadar olduğu, kullanımının ne zaman sonlanacağı, kullanıma ve cayma bedeline dair ödemeyi ne zaman yapacağına dair bilgilendirme aktarılır. Almış olduğu bilgilere karşın yine de iptale kararlı olan kişilerden sesli onay alındıktan sonra işlem bitirilmiş olacaktır.

Vodafone Taahhüt İptali Nasıl Yapılır?

Kullanıcı pozisyonunda olan bireylerin yapmış oldukları taahhütlerini iptal etmenin en kolay yolu mobil uygulamalardır. Akıllı herhangi bir cihaza Vodafone Yanımda Uygulaması indirildikten sonra akıllı asistan bulunur. Vodafone taahhüt iptali asistan içerisindeki sekmeye yazılır ve yönlendirme adımları takip edilir.

Doğrudan yönlendirilen sayfalar aracılığıyla en son aşamada iptal yapılır. Eğer müşteri temsilcisi yardımıyla iptal daha güvenli ve kapsamlı bilgi için elverişli geliyorsa da doğru numara aranarak en başta çıkan telesekreterden yönlendirme alınır. Bağlanan müşteri temsilcisine işlem yapma yetisi verilerek sonuca varılacaktır.

Vodafone Cayma Bedeli Ödenmezse Ne Olur?

Hizmetini Vodafone firmasından almakta olan ancak taahhüt sürecini sonlandırmış olan bireylere bir ay içerisinde cayma bedeli gelir. Son ödeme tarihi belirtilen ve çoğu zaman kısa mesaj olarak da bilgilendirilen müşteriler bazen cayma bedelini ödemezler. Ancak bu durum kredi notunun düşmesine, kişinin risk merkezi raporuna olumsuz yansımalar olmasına neden olacaktır.

Ayrıca belirtilen son ödeme tarihinin geçmesi, buna rağmen ödeme yapılmaması halinde de yasal işlemler devreye girecektir. Tüm uyarılara rağmen ödeme yapmamış olan kişinin artık ödemeyi kendi isteğiyle yapmayacağı anlaşılacağı için icra yoluna gidilir. Bireyin evine ilk önce bir durum belirtir belge gönderilerek bir hafta ek süre daha tanınır.

Ancak iş artık hukuki bir boyuta taşındığı için yeni oluşturulacak ücret içerisinde; firmanın kendi avukatına yapacak olduğu ödeme, kapak masrafları ve mahkeme giderleri de dahil edilerek ücret tahsis edilecektir. Her türlü ödemenin bireyden alınacak olduğu, gerekirse icraya gidileceği göz önünde bulundurularak tanınmış olan süre içerisinde cayma bedelinin ödenmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir