Bankadan satilik araclar
bankadan satilik araclar

Bankalar tüketicilerine talepleri doğrultusunda uygun faiz oranları ve vadeler ile birlikte sıfır km araç kredileri tahsisi sağlamaktadırlar. Bu bankalardan birisi de devlet bankası olan Vakıfbank’tır.

Vakıfbank diğer finans kuruluşlarında olduğu gibi araç kredisi verdiği müşterilerin almış oldukları sıfır km araçlara borcu bitene kadar ipotek koymaktadır. İpotek karşılığı yapılan satışlar sonucu aracı vade sonu geri ödemesi tamamlandıktan sonra ipotek kaldırılabilmektedir.

Gerçek kişiler ve şirketler kredi başvurusu yaparken ve araç alımı esnasında kendi muhasebelerini yerine getirseler de, piyasanın beraberinde neler getireceğini, gelecekteki ekonomik durumlarını düşünemeden hareket ederek alım yapabilmektedir. Özellikle ticari firmaların beklentileri ile hiçbir yakın ilişkisi olmayan sonuçlar dâhilinde alınan araçların geri ödemesi sağlanamadığı takdirde bankalar bu araçların bedelini karşılayabilmek için tekrar satışını gerçekleştirmektedir.

İkinci El araç satışları yapan bankalardan birisi de öncü bankalarımızdan Vakıfbank’tır. Vakıfbank oluşturduğu sistem üzerinden dijital ortamlarda yapılan ihaleler karşılığı araç satışı yapabilmektedir. Ayrıca aracı ihale ile alan kişilere yine taşıt kredisi imkanı veren Vakıfbank uygun fiyatlar ve faizler ile bu hizmete sağlarken, elindeki araçları da satmış olmaktadır.

Vakıfbank Araç Satımı İhalesine Nasıl Girilir?

Dijital ortamda yayımlanan araçlar ve özelliklerini inceleyen taşıt alımı yapma düşüncesindeki kişi ve kuruluşlar öncelikle en yakın Vakıfbank şubesine başvurarak teklif vermek için aracın muhammen bedelinin yüzde 5’i oranındaki teminatı yatırması ve bankada araç satış şartnamesini imzalaması gerekmektedir. Bir aracın fiyatı 20 bin lira ise bu araç için bin lira teminat yatırılması gerekir. İhaleye şirketler de katılabilir.

Teminatı Geri Alabilir miyim?

Teminatı yatırarak teklif vermekten vazgeçen kişiler bu durumu bankaya bildirdikleri durumda, ihaleye teklif verilmesi ile düşük fiyat teklifi ile alım sağlanamadığı takdirde, ihalenin banka tarafından iptalinin sağlamasıyla yatırdıkları teminat ücreti kişilere iade edilir. Ancak ihaleyi kazanmasına rağmen satışı gerçekleşmeyen teminat bedelleri ise geri iade edilmiyor.

İhaleye Nasıl Teklif Verilir?

Banka şubesine yaptığınız başvuru sonrası gerekli inceleme sonrası banka onay vermesi gerekmektedir. Bu onay ile cep telefonunuza yada mail hesabınıza giriş için şifre gönderilmektedir. Gelecek bu şifre ve kullanıcı adınız ile giriş yaparak online olarak ihaleye teklif verebilirsiniz. İhale teklif sayfasına giriş için bu adresi kullanmalısınız. http://www.vakifbank.com.tr/satilik-araclar.aspx?pageID=916

İhaleye Teklif Verdim Ne Yapmalıyım?

Burada ihaleye verilen teklifler ile üç günlük süre verilmektedir. Teklif verilen aracın hemen sonunda geri sayım başlar ve ne kadar teklif verildiği görülür. Teklif verilen aracın ihale bitiş süresi 30 dakikadan ve daha az kaldığı sürede yeni bir teklif gelirse süre 30 dakika olarak uzatılıyor.

İhale İle Alınan Araca KDV Öder miyim?

Vergi Usul Kanununa göre bankalardan satılan ikinci el araçlar dekont karşılığı satılması gerekmektedir. Dekont karşılığı satılan araçlar fatura yerine geçtiği bu kanunda açıkça belirtilmiştir. Bu nedenle satılan araçlar için ayrıca KDV talep edilmemektedir ve KDV’den istisnadır.

24 Comments

 1. Bugün başkasına yarın size,iyi düşünün ucuz alcam diye ah lı mal almayın. Varsın pahalı olsun ama alın terinizle helal olarak alın.

  1. o malı alan adamın o mala ah etme şansı yok arkadaş, aldıysan ödeyeceksin, ödeyemeceksen almayacaksın. ki hacizli malların nerdeyse %70 i üçkağıtcı esnaflık yapan kişilerin mallarıdır!….

 2. Bu olay ah vah olayı değil kaldıramayacağın yükün altına girme böyle şeyler başına gelmesin planlı yaşa

 3. Ye iç milletin malıyla borcunu ödemeye gelince yok sonrada ağlayanın malı hikayesi hee orayı bir geçin siz …

 4. Bu işin ah ya da vah ile alakası yok. Insanları yanlış yönlendirmeyin. Bu kul hakkına girer. Birincisi adam ödeyememiş bankaya olan borcundan dolayı haciz uygulanmış yasa yada dine uygun. bankanın bu şekilde haciz koyması.
  İkincisi de eğer ilk satışta Siz almazsanız değeri daha da düşecek Dolayısıyla adamın bankaya olan borcunu kapatması daha da zorlaşacak ve Zarar vermiş olacaksınız. hacizden satılan mal ah ya da vah ile alakalı değildir. kul hakkı olan mal hiç değildir. İnsanları yanlış yönlendirmeyin !!!

 5. fiyatlar çok uyguna benziyor ağlayanın malı güldürmez deniyor ama bu borcu ödeyemeyecekse neden alıyor ben acımam

 6. Il muftulugunu arayıp bizzat sordum. Gunah degil dedi. Çünkü o arabayi ya da evi bankadan aliyorsun. Banka zaten bu gune kadar yatırdığı parasini veriyor dedi.

 7. Ağlayanın malı gülene fayda etmez arkadaslar ama insanlık ölmüş gözünü para hırsı büyümüş insancıklara Allah hidayet versin

 8. Arkadaşlar ihaleye kac kisi girerse o kadar borclunun isine gelir ve ona yardımcı olursunuz cunku ilahe ne kadar artarsa o kadar iyi onun icin bundandırki buyuk sirketlerin oyunudur aglayanın malı yaramaz derler oysa tam tersi nekadar talep arz o kadar faydalı olursunuz günahından korkup ihaleye girmeyen arkaslara fikrim budur ytd deyildir

 9. 11.000 tl fiat albea aldim. Araba bitik cikti 6000 tl motor yaptirdim. 1500 tl sanzuman yaptirdim. Uzerime 470 tl trafik sigortasi cikmasina ragmen araci hacizden aldigimdan dolayi 1045 tl trafik sigortasini yaptirdim. Muayenesi gectigi icin muayeneye 200 tl soktum. Sase numarari okunamadi sase numarasi okunmasi icin makina odasina 277 tl odedim. Okunan saseyi bastirmak icin 150 tl verdim iviri ziviri 20.500 tl buldu.Aracin km daha onceden dusurulmus araci 16.000 tl satamiyorum. Burda soruyorum aglayanin mali yaramazmi adam hem borcunu odememis haciz ettireni aglatmis hemde icra dairesine aracini satista kusursuz yazarak alan adami aglatmis. Beter olsunlar

 10. Burada satın almak için talep ettiğiniz araçlara nekadar talep olursa borçlunun yükünü hafifletecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir