Konut krizi ne zaman olacak
konut krizi ne zaman olacak

Türkiye’de faaliyet gösteren kredi kuruluşları olan bankalar yaptıkları açıklamalarda kullanılan Konut  Kredilerinin diğer kredi ürünlerine oranla çok daha düşük olduğu yönünde. Yani burada en çok ihtiyaç kredisi kullanıldığını söyleyebiliriz.

Konut Krizi Ne Zaman Çıkacak?

Dünya genelinde konut kredisi yaşanması Türkiye’de de yaşanacak anlamına gelmez. Böyle bir beklenti içerisine girmek ya da spekülasyon yapmak yanlış olur. Bunun en büyük nedeni Türkiye’deki genç nüfus önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar. Çünkü genç nüfus demek beraberinde yeni konut talebini getirir ve talepler kriz oluşmasını engeller. Bu diğer ülkelerde böyle olmayacaktır. Avrupa ülkelerinde ve ABD’de genç nüfusun az olması, mevcut nüfusunda konut sahibi olması nedeniyle böyle bir kriz yaşanması muhtemeldir ve nitekim ABD’de 2008 yılında yaşanmıştır. İzleri de hala ekonomik alanda hissedilmektedir. Bu nedenle Türkiye’de konut krizinin çıkması orta ve uzun vadede beklentilerden uzak olduğunu söyleyebiliriz.

Konut Krizinde Fiyatlar Nasıl Olur?

Siyasi oluşumlar ile birlikte konut malzemelerine gelecek zamlar neticesi ile fiyatlarda oynama yaşanabilir. Kriz olduğu dönemde konut fiyatlarının düşmesi gerektiğini düşünüyor olsak ta böyle bir düşüş gerçekleşmeyebilir. Konut kredi faizleri de etken olarak hükümetçe verilen destekler neticesinde krizin hızlı bir şekilde aşıldığını görebiliriz. Bu durumda konut fiyatlarında da artışlar görmemiz pek mümkün.

Konut Fiyatları Düşer mi?

Yıllardır konut fiyatlarını takip eden bir kişi olarak size söyleyebilirim ki konut fiyatlarında düşme gibi bir beklenti içerisine girmemek gerekiyor. Düşüş olsa da muhtemel bazı inşaat projelerinde geçici olarak yaşanacak bir durumdur. Uzun sürede zaten konut kredilerinin düşmesini beklemek çok yanlış olur. Ev yapımında kullanılan çimento, demir gibi faktörlerin fiyatları ciddi miktarlarda düşüş göstermiş olsa bile, ki bu imkansız gibi bir durum konut fiyatlarının da düşmesi anlamına gelmemektedir.

Ülke genelinde yıllık 400 bin ailenin kurulduğu TÜİK verilerinde bulunmaktadır. Bu verilere göre ikamet edilecek yer ihtiyacı daha önceki makalelerimizde de belirttiğimiz üzere fiyatları düşürmeyecektir.

Konut Fiyatları Artar mı?

Satmayı düşündüğünüz konutunuz bulunuyorsa ve daha yüksek fiyatlardan bu satışı gerçekleştirmek istiyorsanız orta ve uzun vadede beklemeniz sayesinde kazancınız daha yüksek olabilecektir. Kısa vadede konut fiyatlarında artış beklenmediğinden acil satış gibi bir unsurunuz bulunmuyorsa orta ve uzun vadelerde satış için beklemeniz yararınıza olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir