1 2
1 2

Tele Kurye, Dağıtım A.Ş olarak toplu dağıtım ve müşterilerine özel sunulan saha operasyonları ile 1994 yılından beri hizmet vermektedir. Türkiye çapında 128 acentesi  ve 144 mobil şubesi ile aylık 3,5 milyona yakın dağıtım yapmaktadır. Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen dağıtım lisansı olarak bilinen M2 yetki belgesine sahip olan firma Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından verilen yetki belgesine de sahiptir.

Tele Kurye ile Dağıtım Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tele Kurye ile dağıtım öncesinde müşterilerin sürecin doğru planlanması adına dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Maliyetin artmaması ve sahada başarısız olunmamak adına bazı kavramların bilinmesi de çok önemlidir. Tabii ki özellikle maliyetin doğru planlanması adına kargo, motorlu kurye ve toplu dağıtım arasındaki farkı bilmek gerekmektedir.

Kargo firmaları, bireysel olarak hizmet vermenin dışında kurumsal olarak hizmet vermekte ve süre açısından kısa olmasına rağmen hizmet maliyeti olarak yüksek ücretler sunmaktadır.

Motorlu kurye firmaları, şehir içinde hizmet verirken bireysel ve kurumsal az sayıda ürünü her lokasyona çok hızlı olarak teslimat gerçekleştirirken; maliyet olarak da çok yüksek ücretler alınmaktadır.

Toplu dağıtım firmaları, kurumsal müşterilerin adreslerinden ürünleri alarak düşük maliyete hizmet vermektedir. Dağıtım süresi diğer hizmetlere göre uzun olsa dahi maliyet açısından ciddi avantaj sunmaktadır.

Tele kurye kart teslimi - kart takibi

Tele Kurye Dağıtım ve Avantajları

Tele Kurye aylık olarak 1.000 ve üzeri gönderiye sahip olan müşterilerine özel adreslerine giderek gönderi alımı yapmaktadır. 1.000’den az gönderiye sahip olan müşterilerin ise, gönderilerini acentelere teslim etmesi ve ödemelerini de peşin olarak yapması gerekmektedir.

Diğer firmalarda olduğu gibi Tele Kurye gönderi ücretlendirilmesi yaparken, gramaja ya da hacimsel ağırlığı (desi) dikkate almaktadır. Gramaj ya da hacimsel ağırlık değerlerinden hangisi büyük ise ücretlendirme büyük değer üzerinden yapılmaktadır.

Hacimsel ağırlık (desi)= En x Boy x Yükseklik / 3.000 şeklinde hesaplanmaktadır.

Tele Kurye, toplu dağıtım firması olduğu için güvenlik nedeniyle acentelerine bireysel teslimat yapılmasına izin vermemektedir. Kendi güvenliği kadar müşterilerinin güvenliğine de önem veren Tele Kurye gönderilerini barkotlu olarak basarak hem zimmetleme sürecine hız kazandırırken, hem de sıralama ya da eşleştirme gibi ek maliyet oluşmasına neden olacak hizmetlerden de kurtulmaktadır.

Tele Kurye teslim süresi ek bir hizmet olup olmadığına bakılarak hesaplanmalıdır. Ayrıca genel olarak tüm toplu dağıtım yapan firmalarda olduğu gibi Tele Kurye’de gönderileri aldığı gün değil ertesi gün dağıtıma çıkarmaktadır. Bunun için İstanbul içi gönderiler ertesi gün teslim edilirken; İstanbul’a 600 km uzaklıktaki iller için 24 saat sonra, 600 km’den daha uzak olan illerde 48 saat sonra dağıtıma başlanılabilmektedir. Yani şehirlerin uzaklıklarına göre teslim süreleri 1-3 iş günü, 2-4 iş günü, 3-5 iş günü değişiklik gösterebilmektedir.

Tele kurye kart teslimi - kart takibi

Tele Kurye Gönderi Takibi

Tele Kurye kart takibi de dahil gönderilerin takibini yapabilmek için gönderi numarası ile şifre gerekmektedir. Tele Kurye internet sitesi üzerinde yer alan ‘’Tele Kurye Kargo Gönderi Takibi’’ menü tıklandıktan sonra gerekli bilgiler girildikten sonra ‘’Sorgula’’ butonuna basılması yeterli olmaktadır.

‘’Sorgula’’ butonuna basıldıktan sonra kargoya veriliş sürecinden teslimat sürecine kadar tüm bilgiler detaylı şekilde gösterilmektedir. Örnek verilmek gerekirse,

  • 18-3-2020 – Dağıtım Bölgesinde
  • 15-3-2020 – Dağıtım Bölgesine Sevk Aşamasında
  • 14-3-2020 – Dağıtıma Hazırlanıyor
  • 13-3-2021 – Dağıtıma Hazırlanıyor şeklinde bilgilendirme yapılmaktadır.

Tele Kurye kart teslimi ya da gönderi teslimi öncesinde alıcıdan teslimat için randevu talep etmektedir. Sevk etme süreci de randevu alındıktan sonra başlamakta olup, alıcı adresinin yanlış ya da eksik olması durumunda teslimat süresi uzayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir