Tefecilik varmi
tefecilik varmi

Yasalarda belirtilen kurumlar dışında, daha yüksek faizlerde hiç bir prosedür gerektirmeden borç para veren kimselere tefeci denir.

Tefecilik Halen Varmı?

Kurum ve kişiler acil para lazımken başvurduğu bankalardan çeşitli sebeplerle olumsuz cevap alırlar ve nakit ihtiyacının karşılanması için başvuru yolları ararlar. Günlük yasal faizlerin oldukça üstünde belki de onlarca katı üstünde borç para alabileceğiniz bu kişiler yasal olmamasına rağmen hâlâ toplumda yerini almaktadırlar. Özellikle son dönemde modern tefecilik kişiler arasında hukuken yasalmış gibi meşrulaştırılmış durumdadır. En küçük kırtasiyelerde bile bulunabilen senetler ile prosedür gerektirmeyen nedenlerle kişilere borç para veren bu tefeciler halen vardır. Herhangi bir reklamları olmayan, kapı üstünde tabelaları bulunmayan tefeciler ödünç para vermeye devam etmektedirler.

Tefeciden Para Almak Doğru mu?

Tefeciden para almak ve tefecilik yapmak yasal olarak suçtur. Küçük bir büroda bile bankalardan aldıkları post cihazları ile kredi kartlarından çekim yaparak kişilere nakit para verilmesi de bu suçlardan biridir. Bu kişileri maddi olarak sömürüdür. Ayrıca alınan krediler yüksek faizler içerir. Aldığın borcu ödeyemediğinde gerçek bir bankadaki gibi tekrar yapılandırma gibi bir lüksün olmaz. Hatta hayati önem taşıyabilir. Mevcut gayrimenkullerinizden olabilir ve taşınmazlarını satmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tür kişiler haksız kazanç elde ederler, elde ettikleri kazançtan vergi ödemezler, kayıt dışı çalışarak devleti zarara uğratırlar. Aynı zamanda bir çok ailenin dağılmasına neden olurlar Bu yüzden hem yasal olarak hem de mantıken tefecilerden para almak doğru değildir.

İnsanlar neden tefecilerden para almak isterler

Kredi notu düşük olan insanlar, sicil notlarının olumsuz bulunması nedeniyle bankalardan kredi alamazlar. Kendileri adına hayati önem taşıyan durumlarda acil nakit  ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bir çok isteklerinden vazgeçebilir, o anlık duygu ve düşünceler ile hiç sebep göstermeden para verecek kişilere fazla ödeme pahasına boyun eğerler. Elbette nakit açısından zor durumda olanlar bulunur. Bu yüzden hayatına son verenlerinde olduğunu düşünürsek, bankaların geri çevirdiği kişilerin bu yöntemlere başvurması üzücü bir durumdur.

Sonuç olarak ne kadar ihtiyaç olursa olsun, tefecilik yapan birisinden ödünç para almak, tefecilikle para vermek hem yasal olarak yasaktır hem de geleceğiniz açısından mantıklı değildir.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir