Trafik sigortasi ucret iadesi
trafik sigortasi ucret iadesi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklama sonrası Zorunlu Trafik Sigortasında şirketlerin gerekli indirimi sağlamaması nedeniyle Nisan ay’ından itibaren tavan fiyat uygulamasına geçilecek.

Tavan fiyat uygulaması ile yüzde otuz oranlarında indirime girecek olan araç sigorta primlerinde yaklaşık  350 lira indirim sağlanması bekleniyor. Ancak tavan fiyat uygulamasına ilişkin gerekli olan ayrıntılı açıklamalar paylaşılmadığı için henüz netleşmiş durumda değil.

Araç Sahipleri Sigorta Ücretlerini Geri Alabilecek mi?

Motorlu taşıt sahiplerinin asıl merak ettiği konu ise yeni fiyat uygulamasına geçilmeden önce araçlarına taşıt sigortası yaptıran kişilerin nasıl bir yol izleyeceğidir. Çünkü zarar eden sigorta şirketlerinin son zamlarda astronomik artış gösteren prim ücretleri üzerinden ödeme yapmalarının ardından aradaki farkın iadesini alıp alamayacaklarıdır. Bununla ilgili olarak bir çalışma yapılarak gerekli ücretin iadesinin sağlanması bekleniyor. Ancak araç sahiplerinin daha fazla ödeme yapmaması için şu hususu belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Sigorta Primi Ücretini Nasıl Geri Alırım?

Kişiler yaptırdıkları sigortaların poliçelerini üç ay içinde iptal ettirebilmektedir.  Fakat bu iptalin sağlanması için bu süre zarfı içerisinde kaza yapılmaması gerekiyor.  Yani yüksek fiyattan yapılan sigortanın iptal edilerek, yeni düzenlemenin ardından yapılacak tavan fiyat avantajı ile yeni zorunlu taşıt sigortası yaptırabileceklerdir. Böylelikle hem yeni fiyattan faydalanmış olacaklar hem zararlarını önlemiş olacaklardır.

Her şeye rağmen sigorta şirketleri mevcut müşterilerini kaybetmemek adına yasal düzenleme ile iadesi olmasa dahi daha önce yapılan sigorta priminin iptali ile aradaki farkın iadesinin sağlanmasını mümkün kılabilir.

Ayrıca tüketiciler araçlarına ait primleri görebilmek için Sigorta Bilgi Gözetim Merkezinin www.sbm.org.tr adresine giriş yapabilirler.

Sigortacıların motorlu taşıtlar üzerinden yaptıkları zararları sürücülere kesmesinin ardından konuyu yakından takip eden kamu kurumlarının çağrılarına cevap vermeyen şirketlere yaptırım uygulanması haberi  taşıt sahiplerini sevindirdi.

Yeni uygulamanın ardından araçlarını sigorta ettirmekten kaçınan taşıt sahiplerinin bu indirimden faydalanarak daha uygun koşullarda yeni sigortalar yaptırmaları bekleniyor.

Ticari Araçlarda Taşıt Sigortası Nasıl Yapılıyor?

Yapılan açıklamanın ardından tavan fiyat uygulamasına 1 Nisan tarihinden itibaren geçilmiş olacak. Ticari araçların primlerine  2015 yılında sınırlama getirilmiş ve tavan fiyat uygulamasına geçilmişti. Bu uygulama ile ticari taksilerden 5 bin 400, otobüslerden 17 bin  700, minibüslerden 3 bin 300, kamyonetlerden 2 bin, kamyonlardan ise 6 bin liranın üstünde fiyat uygulanamıyordu.  Bu uygulama bundan sonra otomobiller içinde uygulanmaya başlanılacak. Bu noktada ticari araçlar için fiyat belirlenirken sürücünün hasarlı olup olmadığına bakılmıyordu. Çok kaza yapan şoförlere yüksek oranda sigorta ücretleri yansıtılamadığı için onların vermiş olduğu hasar masrafları bir bakıma hasarsız olan sürücülere yükleniyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir