Senetle para verenler
senetle para verenler

Kişiler ve ticari firmalar küçük bir hukuksal düzenleme ile en yakın kırtasiyeden alabilecekleri senetler karşılığı kredi alıp verebilmektedirler.

Senetle Para Verme Yasal mı?

Bu şekilde senetle para verip alan kişi veya işletmelerin yasal yaptırımları bulunmamaktadır. Merkez bankasının belirlediği  faiz oranlarının dışında hareketle borç para alıp veren bu tür kişiler genellikle kuyumculardan oluşmaktadır. Veri mükellefliğinden yoksun olarak kefil veya kefiller istenilerek boş senetlere attırılan imzalar karşılığı verilen bu paraların dönüşleri aldığınız veya alacağınız paranın katları olabilir.

Yapacakları ticari işleri için ya da bankalardan temin edemedikleri krediler için bu tür yapılardan para sağlayan ancak başlarına gelen bir çok nedenle borçlarını ödeyemeyen gerçek ve tüzel kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler büyüme çabası içerisindeki başvurdukları senetle para verenler mevcut birikimlerini de kaptırabilmektedir.

Senetle para almaktan kaçının

Çok zor durumda kalarak, maddi olarak hiç hareket edemeyecek bir noktaya gelmiş olsanız da senetle para almaktan uzak durmakta fayda vardır. Alacağınız kişinin kim olduğu, nasıl bir çalışma içerisinde olduğunu, attığımız adımları iyi bilmelisiniz. Kiminle, nasıl bir noktada çalışma yapacağınızı iyi tartarak ilerlemelisiniz.

Yine de açılan nakite ihtiyacınız olacaksa sizlere en yakın insanlardan, akrabalarınızdan ve dost bildiğiniz arkadaşlarınızdan yardım istemek için çekinmemelisiniz. Yakınlarınızda nakit olmasa bile bankaların size vermekten kaçındıkları kredileri onlara verebileceklerini unutmayın.

Tefeciler Nasıl Para Verirler?

Modern tefeci diyebileceğimiz bu tür yapılar zor durumda olanların üzerinden geçinmektedirler. Boş senetler ile geçirdiğiniz her vade için çok yüksek rakamlar talep ederek ödediğiniz paraları faiz olarak kabul edebilirler. Bu borçlarınız kapatabilmek için taşınmazlarınızı dahi satmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer tabi varsa.

İnternetin yaygınlaşması ile kredi verenler ile senetle kredi verenlere aracılık eden, komisyoncu diyebileceğimiz danışmanlık hizmeti veren işletmeler ticari hayatımızda yerini almış durumda. Bu işletmeler özellikle sosyal platformlara verdikleri reklamlar ile müşteri arayışındalar. Zor durumdakilere her türlü kredi vaadi verenler, bankalar dışında senetle para verildiğine dair reklamları ön plana çıkarmaktadırlar.

Verdikleri reklamlara göre bir bankanın altında faizler kredi imkanı sağladıkları imajı verebilmektedirler. Hatta alacakları komisyonu peşin peşin yatırılmasını talep ederek bankadan alacaklarını söyledikleri krediyi bile almadan cebinizdeki paradan edebilirler.

Reklamların birinde daha ileri giderek bankaların sömürülerinden söz etmektedirler.

Sonuç olarak senetle para alınır mı?

Sonuç olarak kredi alacaksanız kanunlar ve yönetmeliklerle belirlenen yasalar çerçevesinde bilerek ve haklarınızla almanız geleceğiniz açısından hayati önem arz edebilir. Borçlarınızı ödeyemeseniz dahi geri dönüşüm yasal yollarından yapılması insanların için oluşturulmuş yapı taşlarıdır. Bu yapı taşları sağlam temellere dayandırılarak domino taşı etkisinden kurtulmak mümkündür.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir