Banka disi kredi verenler
banka disi kredi verenler

Banka alışverişlerinden arda kalan sicil notunuz düşükse bankalar sizlere kredi imkanı vermekten kaçınırlar. Almanız uzunca bir süre imkansızdır ve hatta haciz durumuna kadar geldiyse siz kredi almayı unutmalısınız. Bankalar sizin her başvurunuzu reddedecektir.

Bu şekilde kredi mağduru olan kişiler, bankalarla anlaşmalı çalışan finans danışmanlarının çabalarıyla kredi kullanma imkanına sahip olsalar da bir çoğu alamaz. Danışmanlık reklamlarına sosyal medya üzerine bir çok kereler rastlamışsınızdır. Peşin para alarak çalışan bu danışmanlara maddi kayıp yaşanmaması açısından dikkat edilmeli, yasal olarak çalıştıklarına kanaatle hareket edilerek başvurulmalıdır.

Banka dışında nereden para bulurum?

Banka dışında para bulabileceğiniz en sağlıklı yer akrabalarınız ve dostlarınızdır. Her ne şekilde olursa olsun ilk sorup soruşturacağınız yer sizlere yakın insanlar olmalıdır. Dostlarınızda olmasa bile kredi notu yüksek olan dostlarınızdan sizin adınıza kredi çekmelerini talep edebilirsiniz.

Eğer sizlere dostlarınızda yardımcı olamıyorsa piyasada senetle borç veren kişileri bulabilirsiniz.  Senetle para verenler yasa dışı çalıştıkları için vergi levhaları yoktur. Dolayısıyla tabelayla beraber buna benzer tanıtım sağlayacak afişlerini de göremezsiniz. Bu tür kişiler normal faiz oranlarından daha yüksek maliyetle sizlere senetle para verebilirler. Ancak alacağınız paranın çok daha fazlasını kısa vadelerde ödemek zorunda kalmanız pek mümkündür.

Senetle para verenleri nasıl bulurum?

Senetle borç veren insanlar genelde kuyumculuk, emlakçılık ve inşaat işi yapan kişilerdir. Senetle kredi verme işini gizliden gizliye yapmak zorunda kaldıklarından bu faaliyetlerini açığa vurmak istemezler. Verdikleri kredilerden ve aldıkları faizlerden vergi vermezler ve bir bakıma Findeks gibi kredisinin dönüşünün olup olmayacağını sorgularlar. Kefil veya kefiller isterler. Para verecekleri kişinin üzerinde gayrimenkulün olup olmadığını bakarlar. Bu tür insanları eş dosta sorarak bulabilir bu şekilde para alan başka birilerinden öğrenebilirsiniz.

Maddi olarak zor durumda olanlara normalinden fazla faizlerle senet karşılığı borç para verenlere tefeci denir.

Tefeci olarak adlandırabileceğimiz bu insanları internet sitelerinde arama motorlarında sorgular yaparak bulabilmeniz mümkündür. Com.tr uzantılı siteler ülkemizde ODTÜ’ye bağlı olarak gelir vergisi belgesi üzerinde satın alınmaktadır. Bu uzantılı siteler Türkiye lisanslı yayın yaparken com uzantılı internet siteleri Avrupa üzerinden yayın yapmakta, ismini Avrupa üzerinden satın almaktadır. Bu yüzden kişinin ticari belgeleri istenilmeden domain alınarak yayın yapmaktadırlar. Bu siteler üzerinden yayın yapan şehrinize ait senetle borç para veren kişileri rahatlıkla bulabilir, iletişime geçerek işinizi görebilirsiniz. Ancak iletişim sırasında kendinize güven verdirmeniz önemli olabilir. Çünkü onlarda her isteyene para vermezler ve kişileri sorgularlar.

Avantajları ve dezavantajları ile gayri resmi olarak faiziyle para dağıtan insanlardan, nakit ihtiyacınızı gidermek büyük bir risktir. Bu riskleri göze alabiliyorsanız veren kişinin limitiyle borç alabilirsiniz.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir