Senetle altin alma
senetle altin alma

Nakit ihtiyacının temin edilmesinin bir başka yolu da kuyumculardan yani altın satışı yapan kişilerden türlü sebeplerle senet karşılığı altın alışı olabiliyor.

Piyasa şartları, yaşam koşulları tüketiciler olarak biz insanları  beklenmedik noktalara itebiliyor. Hayallerimiz ve umutlarımızla bağladıklarımız maalesef bizlere beklentilerimizin karşılığını veremiyor ve kurtulmak için attığımız her kulaç sonrası biraz daha borç denizinin dibine doğru batabiliyoruz.

Bankalardan aldığımız krediler, borcunu ödeyemediğimiz kredi kartları beraberinde yüklü bir borç faturası keserken aynı zamanda uzun yıllar kredi almaktan yasaklanmış duruma düşüyoruz. Attığımız her kredi adımına olumsuz cevap almak para ihtiyacında olanları türlü sebeplere itiyor. Bugün bankaların en sadık müşterisi konumundaki  memurlar dahi farklı yollara başvurmak zorunda kalabiliyor. Bu yollardan birisi de senetle altın alma olabiliyor.

Para Bulmanın Alternatifi

Farklı kredi tahsisi ya da nakit temin etmenin yollarından birisi de senetle para almak olduğu gibi senetle altın almak. Gerek borç ödemek gerekirse yaptığı veya yapacağı düğünlerde evliliklerde kullanmak için insanların ziynet eşyalarına ihtiyacı bulunabiliyor.

Günümüzün en değerli ulaşılabilen madenlerin başında gelen altının satış noktaları kuyumcular kredi kartı il altın satışı yapabiliyor. Fakat pahası nedeniyle kart limitleri yetmeyebiliyor ya da kişilerin kart kullanmadıkları da seçenek olarak kişileri borç karşılığı altın alma yoluna sevk edebilir.

Kuyumculardan Altın Temini

Bir zamanlar tanıdık çehre ya da eş dostun kefili ile senetle altın veren kuyumcular kurulan kredi notu ve Findeks farklı semalara bürünmek zorunda kaldı. Bugün ülke genelinde taksitli satışların hemen hemen hepsi kişinin kredi notuna göre yapılmaya başlandı. Kuyumcularda senetle altın atışı yaparken kişilerin kredi notuna göre hareket ediyorlar ki maddi olarak zarara uğramasınlar.

Altın satışı yapan her kuyumcu taraf olsun ya da olmasın senetle altın satışı yapma yoluna gitmek zorunda kalıyor. Bu durumda altının güncel fiyatından ziyade daha yüksek tutarlarda satışının gerçekleşmesi de bir anlamda ticari olarak işine yaramış oluyor.

Altın Satışında Kredi Notu Önemli

Senetli altın satışında kişinin Findeks notu haricinde kuyumcu bankalarda olduğu gibi farklı taleplerde de bulunabilir. Kefil istemesi, adres kayıt belgesi, bordro ya da iş yerinden bir yazı da talep edilebilecekler arasında.

Tüketici olarak sizin işinize yarar ya da yaramaz bilinmez fakat nakit ihtiyacının karşılanması için seçilebilecek alternatifler arasında senetle altın alma yolu da eklenebilir.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir