Riski dusuk yatirim araclari
riski dusuk yatirim araclari

Özellikle küçük yatırımcılar kısa ve orta vadede kullanacağı nakit parayı kullanacağı zamana kadar riski bulunmayan yatırımlarda değerlendirerek gelir getirme çabasında olurlar. Kredicim.net ekibi olarak sizlere riski bulunmayan yatırımları derledik.

Düşük Riskli Yatırım Araçları

Riski bulunmayan yatırımların başında banka ve finans kuruluşlarında açacağınız vadeli mevduat hesaplarına vadesi ile gelir getirmek üzere mevcut paranızı yatırabilirsiniz. Bu hesaba yatırdığınız para, getirisi ve vergileriyle ne kadar gelir getireceğini önceden bilirsiniz ve ona göre yatırım yaparsınız. Ancak bu yatırımla kaybınız olmasa da getiriniz düşük miktarlarda gerçekleşecektir.

Bir diğer risksiz yatırım ise Hazine Bonosu alarak birikimlerinizi değerlendirmek olabilir. Vadeli mevduat hesabında olduğu gibi vadeli olarak devlete borç verme diyebileceğimiz hazine bonoları süresi bitiminde size faizi ile geri dönecektir. Devlet her borçlanmaya gittiğinde farklı faiz politikası ile borçlanma yoluna gider. Kazanç miktarı düşük olsa da birikiminiz için hiçbir risk teşkil etmez.

Elinizdeki mevcut nakitiniz biraz yüksek miktarlarda ise getirisi en iyi ve riski bulunmayan yatırım Gayrimenkul satın alımıdır. Alacağınız arsa, ev, dükkân ve tarla gibi taşınmazlarınız ile hatırı sayılır yatırımlarla yüksek getiriler sağlamanız mümkündür. Aldığınız gayrimenkulün yeri ve talep edinirliliği ile yakalayabileceğiniz fırsatları kaçırmamak gerekir. Bu işte iyi kalkınan emlakçılar ile işbirliğine giderek ya da komisyonlar karşılığı uygun fiyatlı alımlar yaparak yatırımınızı risksiz bir halde yapabilirsiniz.

Son dönemlerde yapılan kentsel dönüşüme devlet katkısı ve teşviklerle gayrimenkul alımı ve yatırımının önü açılmış durumda. Yapacağınız yatırımları uygun faizli kredilerle sağlamanız mümkün olabilir. Özellikle konut alımlarında faiz oranlarında bankaların yaptığı uygun kampanyalar bulunmaktadır.

Eğer yapmak istediğiniz yatırımı uzun vadeli düşünüyorsanız bankalar nezdinde açtığınız altın hesapları ile altına yatırarak yapabilirsiniz. Kısa dönemde riski bulunsa da uzun dönemde altın birikiminin kazandırdığı istatistiklere yansımış durumdadır.

Aslında risksiz yatırım yoktur ancak burada bahsettiklerimiz en düşük risk grubunda olanlardır. Gerçek yatırımcılar risk alan kişilerdir. Elbette birikimlerini kimse sokağa atmak istemeyecektir ancak yüksek getirilerin hepsi riskleri de beraberinde getirir. Faiz oranı düşük bir ülkenin para birimi ile kredi kullanarak, yüksek faiz veren döviz hesaplarına para yatırarak yüksek kazançların sağlandığı ekonomi dünyasını ve beklentileri iyi bilip, kestirmek gerekir.

Derlemelerimiz yatırım amaçlı değil, sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir